Minister edukacji wie lepiej od słownika, co oznacza to słowo. Serio? Zapytaliśmy prof. Bralczyka

• Minister edukacji: Z mojej wiedzy wynika, że poległ znaczy zginął• Tak Anna Zalewska definiowała czasownik "polec" w TVN24• Prof. Bralczyk: to poszukiwanie wzniosłego określenia na wypadek

W środowym programie "Kropka nad i" w TVN24 Monika Olejnik w rozmowie z minister edukacji Anną Zalewską poruszyła kwestię odczytania apelu smoleńskiego podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Odczytania nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej domaga się m.in. premier Beata Szydło i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Jaka jest definicja czasownika poległ? - zapytała Annę Zalewską dziennikarka. - Polec, poległ... poległ to zginął - odpowiedziała minister. - To jest wyraz bardzo wieloznaczny - dodała.

- Według słowników definicja to: "poległ" w czasie wojny lub bitwy - argumentowała Olejnik. - Z mojej wiedzy wynika, że poległ znaczy zginął - obstawała przy swoim minister Zalewska.

Prof. Bralczyk: słowo "poległ" obrosło we wzniosłe skojarzenia

O definicję słowa "polec" zapytaliśmy językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka.

- Słowo "poległ" w języku codziennym i oficjalnym oznacza "zginął na polu chwały, polu bitwy". W apelach poległych mówi się o osobach, które oddały życie w walce - tłumaczy prof. Bralczyk.

- Jeśli ktoś zginął w wypadku drogowym i mówimy, że poległ, to albo mamy na myśli ogólną bitwę między kierowcami i pieszymi, albo nie umiemy używać poprawnie języka polskiego - mówi ekspert.

- Rozszerzanie znaczenia słowa "poległ" ma związek z poszukiwaniem bardziej wzniosłego określenia czegoś, co było wypadkiem. Mówi się, że to zaszczytne polec za ojczyznę, to słowo obrosło we wzniosłe skojarzenia - dodaje prof. Bralczyk.

Profesor Bralczyk tłumaczy, że słowo "polec" można użyć metaforycznie - wtedy mamy na myśli to, że komuś coś się nie powiodło. - Wszystko zależy od indywidualnego wyczucia. Ktoś może powiedzieć, że "poległ", bo nie udało mu się zapalić zapałki. Studenci żalą się często, że "polegli na egzaminie" - wyjaśnia językoznawca.

ZOBACZ TEŻ: Książki prof. Jerzego Bralczyka w formie ebooków >>

Keczup czy ketchup? Prof. Bralczyk rozwiewa wątpliwości

Więcej o: