Radny PiS oburzony pocałunkiem gejów na obchodach Czerwca '56. Seria absurdalnych pytań do prezydenta Poznania

• Radny PiS z Poznania złożył interpelację ws. obchodów Czerwca '56
• Michał Boruczkowski pyta o homoseksualne pocałunki w spektaklu
• Chodzi o przedstawienie "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" Jana Komasy

Miejskiemu radnemu PiS Michałowi Boruczkowskiego nie spodobała się scena pocałunku dwóch mężczyzn. Stąd interpelacja, którą skierował do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Jednym z elementów obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 był spektakl multimedialny "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" w reżyserii Jana Komasy. Został wystawiony 28 czerwca.

Jak czytamy w opisie przedstawienia, jest ono połączeniem obrazu tańca i muzyki. "Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażenie terroru inwigilacji" - czytamy w zapowiedzi twórców widowiska.

 

Radny pyta, jaki związek z wydarzeniami Czerwca '56 moją homoseksualne pocałunki, czy prezydent "uważa je za estetyczne" i czy wie, że "dokonywanie aktów homoseksualnych jest w wierze katolickiej zdefiniowane jako grzech". Boruczkowski zastanawia się też, czy homoseksualne pocałunki budują "jedność poznańskiej społeczności". Dopytuje też o kwestie finansowania spektaklu.

Prezydent Jacek Jaśkowiak nie udzielił jeszcze oficjalnej odpowiedzi na interpelację. W rozmowie z "Faktem" podchodzi do sprawy z przymrużeniem oka.

- Niech pan Boruczkowski nie ingeruje w sztukę i zostawi ją tym, którzy się na niej znają. Niech zajmie się bardziej pożytecznymi rzeczami - powiedział dziennikarzowi gazety.

- Historia nie przynależy do określonych grup społecznych lub wyznaniowych, jest dziedzictwem współdzielonym przez wszystkich i wszyscy mają prawo do jej indywidualnej, osobistej interpretacji - tłumaczy Mikołaj Bylka, rzecznik Malta Festival, w ramach którego był wystawiany spektakl "Ksenofonia".

- Intencją Jana Komasy, reżysera i autora scenariusza widowiska, było stworzenie spektaklu poświęconego uniwersalnym wartościom: walce o wolność, szacunkowi wobec Innego, prawu do godnego życia. Uważamy, że niestosowna jest w tym kontekście retoryka piętnująca osoby o określonej orientacji seksualnej. Za nadużycie uważamy odwoływanie się do pamięci kombatantów i implementowanie im wspólnych przekonań. W wydarzeniach Czerwca '56 brali udział ludzie o różnych życiorysach i światopoglądzie. Połączyła ich bohaterska walka o niezależność i sprzeciw wobec opresyjnej władzy - wyjaśnia Mikołaj Bylka. 

To nie pierwsza zaskakująca interpelacja radnego PiS Michała Boruczkowskiego. Kilka miesięcy temu pytał prezydenta Poznania o łowców organów, którzy mieli grasować po mieście. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Więcej o:
Komentarze (256)
Radny PiS oburzony pocałunkiem gejów na obchodach Czerwca '56. Seria absurdalnych pytań do prezydenta Poznania
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 96 razy 86

  Panie Boruczkowski --Na poznańskiej wieży KOZIOŁEK TRYKA KOZIOŁKA.
  Zrób pan coś z tym.

 • antykaczysta40

  Oceniono 67 razy 59

  Podobno od czasu kiedy rządzi pis, to nie urodził się, ani jeden gej i tylko dwie lesbijki.

 • biesczad1

  Oceniono 58 razy 54

  Oszołomie jeden, zajmij się lepiej zakłóceniem obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca, kiedy to nieproszony gość zbezcześcił ofiary masakry '56, odczytując jakiś apel smoleński!!!!!!

 • mirekmm

  Oceniono 56 razy 46

  Kto się najbardziej podniecił pocałunkiem gejów? I dlaczego mnie to nie dziwi?

 • justas32

  Oceniono 44 razy 36

  Strajki w Poznaniu były "walką o Boga w życiu publicznym ?". A czy Pan Radny jest w stanie w jakikolwiek sposób udowodnić że rzeczony przedmiot kultu rzeczywiście istnieje - a nie jest jedynie wymysłem ? Bo tylko wtedy można założyć że coś go może obrazić ...

 • dziadekjam

  Oceniono 47 razy 35

  " Michał Boruczkowski pyta o homoseksualne pocałunki w spektaklu"
  ==================================================
  Czyżby Michaś preferował bzykanie bez gry wstępnej? :-)

 • dziadekjam

  Oceniono 45 razy 33

  Radni PiS w innych miastach zazdroszczą Poznaniowi radnego Boruczkowskiego. Oszołomstwem facio przewyższa czołówkę PiS..

 • bonleon

  Oceniono 34 razy 32

  może się mylę - niestety nie mam takiego przekonania o własnej mądrości jak przedstawiciele pisu - ale wydaje mi się, iż główną przyczyną Czerwca 56 roku była rozpacz ludzi pracujących za psie pieniądze, wykorzystywanych i traktowanych niemal jak niewolnicy w totalitarnym kraju . Ludzi, którzy pamiętając przedwojenny etos robotnika (szczególnie w Wielkopolsce) nie zgadzali się na takie traktowanie. Oni byli w tym sensie "inni" .... i stąd trafia do mnie przesłanie przedstawienia. Sądzę, że wbrew temu co pisze ten nieszczęsny radny kwestia religii nie była w tym najważniejsza ...I nie mogę sie powstrzymać: na pewno w czerwcu 56 roku nie wznoszono haseł o Smolensku. A już pól żartem pół serio - statystyka wymaga stwierdzenia, iż w tym zrozpaczonym tłumie byli też homoseksualiści...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX