KOD płaci 200 zł za lokal w PKiN? Jethon do Ziemca: Nie mogę uwierzyć, że godzisz się firmować te świństwa

• Wiadomości TVP: KOD za lokal w PKiN płaci 200 zł - poniżej rynkowej stawki• Informacjom zaprzecza Magda Jethon w liście do Krzysztofa Ziemca• Sprawdziliśmy, ile rzeczywiście wynosi kwota czynszu

W sobotnim wydaniu "Wiadomości" w TVP dziennikarze powielili informacje podawane przez dziennik "Fakt" mówiące o wyjątkowo niskich stawkach czynszu, które ma płacić Komitet Obrony Demokracji w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Według TVP, KOD dzięki przychylności stołecznego ratusza płaci za lokal 200 zł, chociaż ceny dla organizacji pozarządowych są o wiele wyższe. Według "Faktu", wynajem takiego lokalu powinien kosztować ok. 2200 zł.

Jethon: nie mogę uwierzyć, że godzisz się firmować te świństwa

Na materiał "Wiadomości" zareagowała Magda Jethon, była dyrektor radiowej Trójki, a obecnie kierująca portalem Koduj24.pl, należącym do KOD. W emocjonalnym liście zwróciła się do Krzysztofa Ziemca, który w sobotę prowadził główne wydanie programu.

"Drogi Krzysiu, poznaliśmy się dwadzieścia dwa lata temu, osiem lat pracowaliśmy razem w Programie 3 Polskiego Radia. Zawsze szanowałam Ciebie i Twoje poglądy" - zaczęła Jethon.

"I choć ostatnio firmujesz rzeczy złe i nieprawdziwe, akceptujesz tandetne dziennikarstwo, to jednak piszę do Ciebie (co do pozostałych członków zespołu „Wiadomości” nie mam złudzeń), bo mam nadzieję, że tylko Ty, osoba, której ta władza ufa, możesz sprzeciwi się nieuczciwym praktykom stosowanym przez TVP" - pisze dziennikarka.

"KOD płaci czynsz wg standardowej stawki dla organizacji pozarządowych, a jest ona  kilkakrotnie wyższa od tej którą podaliście" - zapewnia Jethon, po czym na koniec uderza w najmocniejsze tony.

"Krzysiu, nie mogę uwierzyć, że godzisz się firmować te świństwa.(...) Za parę lat władza się zmieni, zostanie zła pamięć i zwykły wstyd. (...). Nie wierzę, żeby człowiek, który napisał książkę „Warto być dobrym”, dobrowolnie chciał służyć złu!" - kończy list była szefowa Trójki.

Ile tak naprawdę płaci KOD? Sprawdziliśmy

Mimo, że Magda Jethon stanowczo zaprzecza informacjom podawanym przez "Fakt" i "Wiadomości", w liście nie pada konkretna kwota.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile rzeczywiście płaci Komitet Obrony Demokracji za lokal w PKiN.

Magda Jethon przyznała w rozmowie z nami, że nie podpisywała umowy ws. najmu lokalu, nie miała do niej dostępu i nie zna konkretnej kwoty czynszu. Zapewniła jednak, że jest to kwota kilkukrotnie wyższa niż 200 zł. Poprosiła o zwrócenie się do PKiN po szczegóły.

- Stowarzyszenie KOD wynajmuje jedno pomieszczenie o powierzchni 22,7 m2 za
kwotę 837,63 zł miesięcznie. Do przedmiotu najmu doliczona jest też
powierzchnia wspólna wynosząca 4,54 m2 - informuje nas Ewelina Dudziak, rzecznik prasowy PKiN.

- Czynsz najmu został skalkulowany w oparciu o obowiązujący od 1 stycznia
2016r. cennik wynajmu powierzchni biurowej dla: jednostek nauki, fundacji,
stowarzyszeń prowadzących działalność non profit oraz podmiotów użyteczności
publicznej - dodaje Ewelina Dudziak.

Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2016 r.

Więcej o: