Komisja Wenecka bada ustawę PiS o TK. Radio Zet: Wstępna opinia jeszcze w tym tygodniu

• Komisja Wenecka ma wydać opinię na temat nowo przyjętej ustawy o TK• Radio Zet: Wstępna treść opinii najprawdopodobniej pod koniec tygodnia• O pilne sprawdzenie ustawy prosił KW sekretarz generalny Rady Europy

Jak dowiedziało się Radio Zet, jeszcze pod koniec tego tygodnia ma pojawić się wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat przyjętej niedawno ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Prośbę o zbadanie zmian w polskim prawie wystosował do Komisji Weneckiej sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland.

Dowiedz się więcej:

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze „na odchodne” wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, chociaż opozycja i część konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską nowelizację ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej.

Dlaczego Komisja Wenecka zainteresowała się Polską?

O opinię Komisji Weneckiej na temat uchwalonej w grudniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zwrócił się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Komisja wydała bardzo krytyczną opinię.
Najważniejszy wniosek był następujący: "Osłabianie wydajności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce". Jak stwierdzili członkowie Komisji, "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w
polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja skrytykowała rząd Beaty Szydło za odmowę publikacji wyroku TK.

Co Komisja Europejska zarzuca polskim władzom?

W styczniu Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans po wizycie w Polsce uznał, że punktem wyjścia do rozwiązania kryzysu wokół TK powinna być publikacja i wdrożenie jego wyroku o niezgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK, przygotowanej przez PiS. Rząd Beaty Szydło postanowił jednak nie publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o: