Co powiedział Obama? "Wiadomości" swoje. Cytują "przyjacielską radę" i ucinają w kluczowym momencie

• "Washington Post" napisał, że Obama "zbeształ polską demokrację"• Wg "Wiadomości" to nieprawda, powołują się na oficjalne tłumaczenie mowy• Nie zacytowano jednak fragmentu dot. m.in. rządów prawa i wolnych mediów

W niedzielnym wydaniu "Wiadomości" TVP ponownie zajęły się słowami Baracka Obamy o polskiej demokracji i tym, jak przedstawiły to media.

- "Washington Post" napisał nawet, że Barack Obama "zbeształ polską demokrację", choć wypowiedź była tylko przyjacielską radą i namową do kompromisu - powiedział autor materiału Marcin Tulicki.

"Wiadomości" już w sobotę rozprawiały się z dziennikiem. W niedzielę tłumaczenie oświadczenia prezydenta opublikowała Ambasada Stanów Zjednoczonych.

Barack Obama ani nie wyraził zaniepokojenia, ani tym bardziej nie zbeształ polskiej demokracji - powiedział w "Wiadomościach" Krzysztof Ziemiec. Oto fragment przemówienia amerykańskiego przywódcy dotyczący sytuacji w Polsce:

Fragment przemowy Baracka Obamy podczas szczytu NATO w WarszawieFragment przemowy Baracka Obamy podczas szczytu NATO w Warszawie https://pl.usembassy.gov

Cały tekst wystąpienia można przeczytać tutaj.

"Wiadomości" zacytowały powyższe słowa, ale tylko do fragmentu "...działania dla dobra polskich instytucji demokratycznych". Dalsze słowa to dla nich tylko "inny fragment wypowiedzi".

- To właśnie bowiem czyni z nas demokrację - nie słowa zapisane w konstytucji czy fakt udziału w wyborach, ale instytucje, na których na co dzień polegamy, takie jak rządy prawa, niezależne sądownictwo i wolne media" - powiedział Obama. Tę część jego wypowiedzi TVP ominęło.

Tulicki nie omieszkał również zauważyć, że w "Washington Post" pracuje Anne Applebaum, żona byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego.