Europoseł PiS tłumaczy, jak należy rozwiązać problem z TK. Jego recepta nie spodoba się Szydło i Dudzie

• Ujazdowski: "Kluczem do uzdrowienia TK jest wejście w jego skład 3 sędziów"• Chodzi o tych, którzy zostali wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji• Kazimierz Ujazdowski pisze też o "czystych reguły funkcjonowania instytucji"

"Kluczem do uzdrowienia Trybunału Konstytucyjnego jest wejście w jego skład trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm i czyste reguły funkcjonowania instytucji" - taką opinią ws. konfliktu o TK podzielił się na Twitterze europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Ujazdowski. Chodzi o wybranych w minionej kadencji sędziów, od których ślubowania nie przyjął Andrzej Duda. "Liczba sędziów TK byłaby niekonstytucyjna" - uzasadniał wówczas tę decyzję szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. 

Dowiedz się więcej:

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze „na odchodne” wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, chociaż opozycja i część konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską nowelizację ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej.

ZOBACZ TEŻ KSIĄŻKĘ: "Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt" >>

Więcej o: