"Gówniarstwo". Były szef MSZ bardzo ostro o TYM punkcie szczytu NATO w Warszawie

• Andrzej Olechowski skomentował kontrowersyjną wystawę "Polska w NATO"• Na zdjęciach zabrakło m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy• "To jest gówniarstwo" - stwierdził były minister spraw zagranicznych

Andrzej Olechowski odniósł się do przygotowanej przez MON wystawy 'Polska w NATO', która towarzyszyła szczytowi NATO na PGE Narodowym. Na zdjęciach zabrakło Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka czy Aleksandra Kwaśniewskiego. - To jest gówniarstwo. Cudzoziemiec, jak widzi wystawę o NATO i nie ma zdjęcia Walesy, to uważa, że albo to dotyczy jakiegoś innego kraju, albo to nie dotyczy tej sprawy - stwierdził Olechowski w TVN 24.

Dowiedz się więcej:

Co znalazło się w wystawie na szczycie NATO?

W PGE Narodowym zaprezentowano zdjęcia osób, które odegrały znaczącą rolę w wejściu Polski do Sojuszu. Na wystawie znalazły się zdjęcia prezydentów Andrzeja Dudy i Lecha Kaczyńskiego oraz premiera Jana Olszewskiego. Pominięto jednak Aleksandra Kwaśniewskiego, który w momencie wejścia Polski do NATO był prezydentem, oraz Bronisława Geremka, wówczas szefa MSZ.

Jak wystawę "Polska w NATO" skomentował Antoni Macierewicz?

- Oczywiście nie odbieram zasługi tym, którzy podpisywali akt wejścia Polski do NATO. Oni są obecni we wszystkich podręcznikach i na pierwszych stronach wszystkich gazet przez te 24 lata - powiedział Antoni Macierewicz, pytany o wystawę na szczycie NATO. - Chcieliśmy pokazać na tych zdjęciach tych ludzi, o których nie było wiadomo, że odegrali rolę przełomową w tym, żeby Polska była w NATO - uzupełnił. I dodał: - Mamy do czynienia z wystawą, która odbudowuje prawdę historyczną.

Gdzie odbyły się obrady warszawskiego szczytu NATO?

Głównym miejscem obrad szczytu był Stadion Narodowy. Spotkania odbywały się także w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, w Teatrze Wielkim, gdzie spotkali się szefowie dyplomacji, i w Pałacu Prymasowskim - odbyło się spotkanie ministrów obrony i szefów sztabów generalnych.

Co to jest NATO?

North Atlantic Treaty Organization, czyli NATO to organizacja wojskowa mająca zagwarantować wzajemną ochronę państwom członkowskim. Powstanie NATO przyspieszyła II wojna światowa i rosnąca w siłę potęga ZSRR, przed którą starali się zabezpieczyć alianci po zakończeniu działań wojennych. NATO swój oficjalny początek miało 24 sierpnia 19491 roku, a dokumentem rozpoczynającym działanie paktu był podpisany 4 kwietnia tego samego roku w Waszyngtonie Traktat Północnoatlantycki.

Jak wyglądała droga Polski do członkostwa w NATO?

Więcej o: