Prezes PiS i jego wersja historii po szczycie NATO. Dzięki komu NAPRAWDĘ jesteśmy w Sojuszu? Nie zgadniecie

• Jarosław Kaczyński podsumował na konferencji warszawski szczyt NATO• Jego zdaniem największe pochwały należą się szefowi MON i szefowi MSWiA• Zyskaliśmy pozycję "naprawdę pełnoprawnego członka NATO" - stwierdził

- Decydująca rola Antoniego Macierewicza. Ale tutaj trzeba też pochwalić ministra Błaszczaka. To są dwaj ludzie, którzy dzisiaj powinni być chwaleni - powiedział w kontekście szczytu NATO Jarosław Kaczyński. Dalej mówił tak: - Sukces odniósł też minister Waszczykowski. Długoletnia praca nad wejściem Polski do NATO, a później nad podniesieniem naszej rangi. Nad uzyskaniem tej pozycji pełnoprawnego, naprawdę pełnoprawnego członka NATO. Jest oczywiste, że jest to także sukces pani premier Szydło - stwierdził. A czemu to wszystko, zdaniem prezesa PiS, było możliwe? - Polska rządzona przez po prostu porządnych ludzi może bardzo wiele. Nie ma takich rzeczy, których nie potrafimy. To jest tylko kwestia takiej, a nie innej elity władzy - powiedział Kaczyński.

Gdzie odbyły się obrady warszawskiego szczytu NATO?

Głównym miejscem obrad szczytu był Stadion Narodowy. Spotkania odbywały się także w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, w Teatrze Wielkim, gdzie spotkali się szefowie dyplomacji, i w Pałacu Prymasowskim - odbyło się spotkanie ministrów obrony i szefów sztabów generalnych.

Kto był organizatorem szczytu NATO w Warszawie?

Organizatorem szczytu była Kwatera Główna NATO, Polska pełniła funkcję państwa-gospodarza. Ze strony polskiej gospodarzem i osobą odpowiedzialną za całość przygotowań był minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Na organizację szczytu zaplanowano ok. 160 mln zł, środki zapisano w większości w budżecie MON. 

Co to jest szczyt NATO?

Formalnie szczyt NATO to spotkanie Rady Północnoatlantyckiej – najważniejszego organu decyzyjnego tego paktu. W jej skład wchodzą reprezentanci wszystkich państw członkowskich NATO na najwyższym szczeblu – szefowie państw lub rządów. Przewodniczy jej sekretarz generalny NATO – od 1 października 2014 roku jest nim norweski polityk, ekonomista Jens Stoltenberg.
Od powstania NATO w 1949 roku, odbyły się 24 zaplanowane szczyty NATO i 3 szczyty specjalne.

Jak wyglądała droga Polski do członkostwa w NATO?

Więcej o: