TVP Info pomija fragment przemówienia Baracka Obamy. A potem szybkie poprawki

Telewizja TVP Info w relacji "na żywo" na swojej stronie internetowej i na Twitterze pominęła część wypowiedzi Baracka Obamy, dotyczącą konfliktu w Trybunale Konstytucyjnym. Później informacje zostały uzupełnione.

- Przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Cytat trafił do wielu polskich i zagranicznych mediów. Na jego brak w relacji "na żywo", prowadzonej na stronie TVP Info, zwróciła uwagę dziennikarka "Gazety Wyborczej", Agata Kondzińska

Podobnie o słowach prezydenta Baracka Obamy milczał oficjalny Twitter TVP Info. Na koncie zacytowano jedynie słowa o wsparciu dla Polski i "utrzymywaniu instytucji demokratycznych".

Po fali negatywnych komentarzy, która przeszła na Twitterze, relacja została uzupełniona. Cytat - w nieco innym tłumaczeniu - trafił także do artykułu na stronie TVP Parlament, do którego na swojej stronie odsyła TVP Info.

 

A oto cały fragment przemówienia Obamy dotyczący Polski:

I w końcu chciałbym pogratulować Polsce, która ostatnio obchodziła 225-lecie uchwalenia swojej konstytucji, najstarszej zapisanej konstytucji w Europie. Wyraża się w tym odwieczne polskie pragnienie wolności i niepodległości. W rzeczy samej, odrodzenie polskiej demokracji po zimnej wojnie było inspiracją dla ludzi w całej Europie, na całym świecie, także w Ameryce. Ponieważ osiągnięcia Polski pokazały, że demokracja i pluralizm nie są unikalne dla tylko jednej kultury czy jednego kraju, ale wyrażają uniwersalne wartości. Kluczową zasadą amerykańskiej polityki zagranicznej jest to, że wstawiamy się za tymi wartościami na całym świecie, także wobec naszych najbliższych sojuszników. I w tym duchu przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że bardzo szanujemy polską suwerenność i zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad prawem, które ma być ważnym krokiem [w kierunku rozwiązania sytuacji], ale potrzeba dalszych starań. Jako wasz przyjaciel i sojusznik, wzywamy wszystkie strony do współpracy mającej na celu utrzymanie polskich instytucji demokratycznych. To czyni nas demokracjami — nie tylko słowa zapisane w konstytucjach czy fakt, że głosujemy w wyborach, ale instytucje, na których tak bardzo polegamy, takie jak rządy prawa, niezależność sędziów, wolność prasy. Wiem, że są to wartości, na których prezydentowi Dudzie bardzo zależy, wartości, które leżą w sercu naszego Sojuszu, który został ustanowiony, cytując Traktat Północnoatlantycki, na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa. Kiedy myślę o całym postępie, który świętowaliśmy dwa lata temu na placu Zamkowym, o przeciwnościach, które Polacy pokonali w ciągu dziejów, o Solidarności, która przyczyniła się do pokonania komunizmu, to wszystko czyni mnie spokojnym co do przyszłości polskiej demokracji, i faktu, że Polska pozostaje i musi pozostawać przykładem demokratycznych praktyk dla całego świata.
Więcej o: