Mocne przesłanie Tuska po spotkaniu z Obamą i Junckerem. "Kto podważa podstawy demokracji..."

• Tusk: "Kto podważa fundamenty demokracji, szkodzi Europie i Ameryce"• Te mocne słowa padły po spotkaniu poprzedzającym szczyt NATO• Wcześniej Donald Tusk rozmawiał z prezydentem USA i szefem KE

- Ktokolwiek obróci się przeciwko Ameryce szkodzi Europie, kto obróci się przeciwko Europie - szkodzi Ameryce. Ktokolwiek podważa fundamenty liberalnej demokracji, szkodzi jednej i drugiej - podkreślił Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą i przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem. Politycy spotkali się w pierwszym dniu szczytu NATO w Warszawie. Rozmawiali o relacjach pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi.

Dowiedz się więcej:

Co powiedział Donald Tusk po spotkaniu z Obamą i Junckerem?

Szef Rady Europejskiej mówił m.in. o przyszłości Europy po Brexicie. Zaznaczył że, jest pewien, iż nie ma alternatywy dla współpracy transatlantyckiej. Podkreślił też, że Europa cieszy się, iż ma Stany Zjednoczone jako partnera. Tusk mówił również o tym, że coraz częściej słyszy "slogany antydemokratyczne, eurosceptyczne i odwołania do izolacjonizmu". - Ktokolwiek obróci się przeciwko Ameryce szkodzi Europie, kto obróci się przeciwko Europie - szkodzi Ameryce. Ktokolwiek podważa podstawy demokracji szkodzi Ameryce oraz Europie" - powiedział Tusk.

Co powiedział Barack Obama po spotkaniu z Tuskiem i Junckerem?

- Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy, w Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera  - zapewniał prezydent USA. Barack Obama przekonywał, że USA i Europa mogą zrobić jeszcze więcej na świecie na rzecz wyznawanych wspólnie wartości takich jak demokracja i prawa człowieka. Wyraził też nadzieję, że mimo podjętej w referendum przez większość Brytyjczyków decyzji o wyjściu ich kraju z UE, Unia Europejska i Wielka Brytania będą nadal będą ze sobą ściśle współpracować.

Co powiedział  Jean-Claude Juncker?

Szef KE podkreślał, że "Stany Zjednoczone, NATO oraz Unia Europejska to filary porządku światowego" - Wzajemnie się uzupełniamy i wspólnie działamy na rzecz pokoju i stabilności w Europie, w naszym sąsiedztwie i poza nim - przekonywał. Zapewnił też, że negocjacje prowadzone z Wielką Brytanią mają doprowadzić do tego, by nadal była ona mocnym sojusznikiem w ramach NATO i by ścisłe relacje między nią a Unią Europejską wciąż były utrzymywane.

Co to jest szczyt NATO?

Formalnie szczyt NATO to spotkanie Rady Północnoatlantyckiej – najważniejszego organu decyzyjnego tego paktu. W jej skład wchodzą reprezentanci wszystkich państw członkowskich NATO na najwyższym szczeblu – szefowie państw lub rządów. Przewodniczy jej sekretarz generalny NATO – od 1 października 2014 roku jest nim norweski polityk, ekonomista Jens Stoltenberg. Od powstania NATO w 1949 roku, odbyły się 24 zaplanowane szczyty NATO i 3 szczyty specjalne.

A TERAZ ZOBACZ: Barack Obama już w Polsce. Pięć minut po przyjeździe do hotelu konferencja ws. strzelaniny w USA

Więcej o: