Ojciec Rydzyk dostanie pieniądze z MSZ. Na... promowanie polskiej dyplomacji

• „Rz”: Toruńska uczelnia o. Rydzyka dostanie pieniądze z MSZ• Środki mają być przeznaczone na promowanie polskiej dyplomacji• Pieniądze trafią także do stowarzyszeń bliskich PiS

MSZ rozstrzygnęło właśnie dwa konkursy dotyczące promocji polskiej polityki zagranicznej - podaje "Rzeczpospolita". I wymienia: na liście zwycięzców znalazły się m.in. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz sympatyzujące z PiS stowarzyszenia: Solidarni 2010 i Ruch Kontroli Wyborów. WSKSiM na realizację swoich projektów dostanie ponad 800 tys. zł, RKW – ponad 1,5 mln, a Solidarni – 175 tys. zł.

Całość czytaj w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>>

Dowiedz się więcej:

Dlaczego rząd wypłaci pieniądze uczelni o. Rydzyka?

Jak opisuje gazeta, pierwszy konkurs w 2012 roku rozpisano jeszcze za rządów PO. Resort dyplomacji chciał zorganizować w największych miastach sieci regionalnych ośrodków debaty międzynarodowej - miały się tam odbywać dyskusje na temat polskiej polityki zagranicznej. Uczelnia o. Rydzyka dostała na tej cel ponad 700 tys. zł, choć wcześniej nie zajmowała się kwestiami polityki międzynarodowej. Szkoła dostanie też 105 tys. zł na projekt „Śmierć za kromkę chleba. Przywracanie pamięci na arenie międzynarodowej o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej". Ani MSZ, ani uczelnia nie chciały rozmawiać o dotacjach z "Rzeczpospolitą".

Czy o. Rydzyk dostał pieniądze z ministerstwa już wcześniej?

Tak, chociażby w marcu tego roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało wtedy wyniki konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016". Największą dotację, 200 tys. zł, dostała wówczas Fundacja Lux Veritatis ojca Rydzyka. W lutym Lux Veritatis dostało też od skarbu państwa ponad 26 mln złotych. To efekt ugody, którą zawarto między NFOŚiGW a fundacją - chodzi o rekompensatę za wcześniejsze cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Co o. Rydzyk ma wspólnego z termami w Toruniu?

Ojciec Tadeusz Rydzyk zaplanował budowę w Toruniu parku wodnego o powierzchni 1700 metrów kwadratowych, z saunami i basenami, centrum odnowy biologicznej oraz hotelem ze 101 pokojami. Do ogrzania wody w aquaparku postanowił wykorzystać gorące źródła. Ciepło z podziemnych wód mogłoby popłynąć nie tylko do basenów, ale i do domów mieszkańców Torunia. Poszukiwania wód geotermalnych, zakończone powodzeniem, prowadziła fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

O co chodzi w procesie wytoczonym przez fundację o. Rydzyka?

W 2007 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał fundacji Lux Veritatis ojca Rydzyka 27 mln zł dotacji na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. - po wyborach wygranych przez PO - Fundusz wypowiedział jednak umowę, wskazując wątpliwości dotyczące jej prawidłowej realizacji. Lux Veritatis wytoczyła Funduszowi proces cywilny, żądając 27 mln zł odszkodowania za wypowiedzenie umowy. Po wygraniu wyborów przez PiS, w lutym 2016 roku Narodowy Fundusz, już z nowym szefem, i Lux Veritatis zawarły ugodę, na podstawie której fundacja otrzyma ponad 26 mln zł odszkodowania. W związku z zawarciem ugody, sąd umorzył proces w tej sprawie.