Ojciec Rydzyk dostanie pieniądze z MSZ. Na... promowanie polskiej dyplomacji

• „Rz”: Toruńska uczelnia o. Rydzyka dostanie pieniądze z MSZ
• Środki mają być przeznaczone na promowanie polskiej dyplomacji
• Pieniądze trafią także do stowarzyszeń bliskich PiS

MSZ rozstrzygnęło właśnie dwa konkursy dotyczące promocji polskiej polityki zagranicznej - podaje "Rzeczpospolita". I wymienia: na liście zwycięzców znalazły się m.in. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz sympatyzujące z PiS stowarzyszenia: Solidarni 2010 i Ruch Kontroli Wyborów. WSKSiM na realizację swoich projektów dostanie ponad 800 tys. zł, RKW – ponad 1,5 mln, a Solidarni – 175 tys. zł.

Całość czytaj w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>>

Dowiedz się więcej:

Dlaczego rząd wypłaci pieniądze uczelni o. Rydzyka?

Jak opisuje gazeta, pierwszy konkurs w 2012 roku rozpisano jeszcze za rządów PO. Resort dyplomacji chciał zorganizować w największych miastach sieci regionalnych ośrodków debaty międzynarodowej - miały się tam odbywać dyskusje na temat polskiej polityki zagranicznej. Uczelnia o. Rydzyka dostała na tej cel ponad 700 tys. zł, choć wcześniej nie zajmowała się kwestiami polityki międzynarodowej. Szkoła dostanie też 105 tys. zł na projekt „Śmierć za kromkę chleba. Przywracanie pamięci na arenie międzynarodowej o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej". Ani MSZ, ani uczelnia nie chciały rozmawiać o dotacjach z "Rzeczpospolitą".

Czy o. Rydzyk dostał pieniądze z ministerstwa już wcześniej?

Tak, chociażby w marcu tego roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało wtedy wyniki konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016". Największą dotację, 200 tys. zł, dostała wówczas Fundacja Lux Veritatis ojca Rydzyka. W lutym Lux Veritatis dostało też od skarbu państwa ponad 26 mln złotych. To efekt ugody, którą zawarto między NFOŚiGW a fundacją - chodzi o rekompensatę za wcześniejsze cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Co o. Rydzyk ma wspólnego z termami w Toruniu?

Ojciec Tadeusz Rydzyk zaplanował budowę w Toruniu parku wodnego o powierzchni 1700 metrów kwadratowych, z saunami i basenami, centrum odnowy biologicznej oraz hotelem ze 101 pokojami. Do ogrzania wody w aquaparku postanowił wykorzystać gorące źródła. Ciepło z podziemnych wód mogłoby popłynąć nie tylko do basenów, ale i do domów mieszkańców Torunia. Poszukiwania wód geotermalnych, zakończone powodzeniem, prowadziła fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

O co chodzi w procesie wytoczonym przez fundację o. Rydzyka?

W 2007 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał fundacji Lux Veritatis ojca Rydzyka 27 mln zł dotacji na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. - po wyborach wygranych przez PO - Fundusz wypowiedział jednak umowę, wskazując wątpliwości dotyczące jej prawidłowej realizacji. Lux Veritatis wytoczyła Funduszowi proces cywilny, żądając 27 mln zł odszkodowania za wypowiedzenie umowy. Po wygraniu wyborów przez PiS, w lutym 2016 roku Narodowy Fundusz, już z nowym szefem, i Lux Veritatis zawarły ugodę, na podstawie której fundacja otrzyma ponad 26 mln zł odszkodowania. W związku z zawarciem ugody, sąd umorzył proces w tej sprawie.

 

Komentarze (279)
Ojciec Rydzyk dostanie pieniądze z MSZ. Na... promowanie polskiej dyplomacji
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 98 razy 94

  Jeden stary belzebub z Żoliborza dorwał się do władzy, drugi z Torunia - do kasy.

  Debile wybrały...

 • w12121

  Oceniono 94 razy 88

  Nieustajaca reklama PiS z kazdej ambony w kraju ma swoja cene.. w tej firmie nie ma nic za darmo....

 • leszek.30

  Oceniono 64 razy 58

  Kaczyński, PiS-bolszewia, czarci syn Rydzyk, naigrywają się z milionów Polaków, śmieją się z nas w kułak..! .. Jednym słowem cały program 500+, to 500 dla naiwnego, ciemnego ludu, a + to grube miliony dla Rydzyka , Kaczyńskiego i jego złodziejskich zbirów..!!!

 • nekaj

  Oceniono 55 razy 53

  sk....stwo, ale z drugiej strony trudno byłoby promować polską politykę zagraniczną komuś, kto nie ma nasr... we łbie jak pisiory

 • antropoid

  Oceniono 47 razy 45

  "Promocja" będzie polegała na tym, że cwaniak-przebieraniec będzie tym samym głupkom co zawsze wmawiał to samo co zawsze - że kaczyńskie, macierewicze, waszczykowskie itd. to wybitni Polacy & patrioci i jedyna droga dla kraju.

  Taka promocja musi dużo kosztować...

 • liberalna.demokracja

  Oceniono 45 razy 41

  Kościół Katolicki w Polsce kojarzony z takim facetem jak Rydzyk to kompromitacja i upadek.

 • polakadam

  Oceniono 39 razy 35

  A Bóg na to patrzy i kiedyś zasadzi kopa jednemu i drugiemu - chyba ze Bóg pokieruje naszymi nogami i kop zostanie wymierzony przez nas - skandal i prostytucja polityczna - i ze Kościół na to pozwala żeby Rydzyk rozwalał ostatnie bariery związku polityki kasy i korupcji politycznej - jak Kosciół może na to przymykać oczy - odważny aby krzyczeć z ambony na wiernych a jak sam ma podjąć trudny temat to się boi - z Komuna było łatwo a z Rydzykiem nie mogą sobie poradzić. Jak młodzi ludzie maja ufać hierarchi - udadek i tyle.

 • wadp21

  Oceniono 31 razy 29

  Ludzie!Oni tzn. PIS bez żadnego wstydu , zahamowań i bezczelnie rozbijają to Państwo , które znaliśmy do tej pory. Cynicznie i arogancko dali sobie prawo do decydowania w imieniu całego narodu o historii , gospodarce , polityce , pieniądzach budżetowych. Marnotrawią wszystko na naszych oczach i otwarcie śmiejąc się ze wszystkich. Wygrywając wybory nie głosili haseł rewolucji i wywrócenia ustroju tylko korekty dawnej polityki. To nie jest czas na rewolucję , bo ten kraj takiej nie potrzebuje. Wszyscy Polacy ostatnie 26 lat ciężko pracowali żeby było lepiej i żebyśmy nadganiali bogatszych. Tak też się stało summa summarum (niezależnie od grup społecznych które straciły ale to było nieuniknione). Ale nie można fundować 38 mln Polaków tragedii ekonomicznej w imię małostkowości i kompleksów jednego nienawistnego i narcystycznego starca o ornitologicznie brzmiącym nazwisku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX