Matka Boża Częstochowska patronką 2017 roku? Chcą tego senatorowie PiS-u

• Jest projekt uchwały o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej• Pod projektem podpisało się 22 senatorów Prawa i Sprawiedliwości• W 2017 r. przypada 300. rocznica koronacji Jasnogórskiego Obrazu

Przyszły rok może zostać ogłoszony Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej - informuje "Rzeczpospolita". Projekt uchwały w tej sprawie wniósł senator Czesław Ryszka z Prawa i Sprawiedliwości. Pod propozycją podpisało się także 21 senatorów PiS.

Wcześniej w Sejmie ustalono, że w 2017 roku Polska będzie miała aż sześciu patronów. Jakich?

Piłsudski, Kościuszko, rzeka Wisła... I to nie koniec. Sejm wybrał patronów 2017

Sem wybrał patronów 2017 rokuSem wybrał patronów 2017 roku Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Data jest nieprzypadkowa. 8 września przyszłego roku przypada 300. rocznica koronacji Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej, Królowej Korony Polskiej. Wtedy obraz udekorowano papieskimi diademami.

"Koronacja stała się okazją do wielkiego dziękczynienia Matce Bożej Jasnogórskiej za Jej opiekę nad polskim narodem, wpisała się w ciąg bezprecedensowych wydarzeń, związanych z czcią oddawaną Matce Bożej w Rzeczypospolitej" - czytamy w projekcie uchwały.

"Doświadczenia przeszłości uczą nas, w kim szukać oparcia, kto jest tym największym sprzymierzeńcem Kościoła i Narodu. To, co się nawiązało między Matką Bożą, Matką Kościoła, Królową Polski a Kościołem i Narodem w Polsce jest swego rodzaju przymierzem" - piszą senatorowie.

Zdaniem senatorów, ustawienie 2017 roku rokiem 300-lecia koronacji będzie:

Znaczącym wkładem w propagowanie patriotycznej i religijnej tradycji Rzeczypospolitej, będzie lekcją polskiego dziedzictwa i argumentem edukacyjnym dla młodego pokolenia

Senat ma prawo przyznać w każdym roku trzy patronaty: osoby, wydarzenia i rocznicy. Termin składania projektu uchwał w tej sprawie upływa 31 października.

Więcej o: