Rzepliński mówił o nim: "To bardzo chory człowiek". Zaradkiewicz ogłasza: "Złożyłem pozew"

1. Kamil Zaradkiewicz złożył pozew przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu 2. Dotyczy "dyskryminacji, naruszenia praw pracowniczych i dóbr osobistych" 3. Zaradkiewicz jest b. dyrektorem Zespołu Orzecznictwa i Studiów TK

Kamil Zaradkiewicz, były już dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów TK, złożył pozew przeciwko TK. Pod koniec kwietnia Zaradkiewicz udzielił kontrowersyjnego wywiadu o TK, po którym został skrytykowany przez przełożonych. Mówił m.in., że "każdy sąd, a TK jest sądem, tyle że specyficznym, musi orzekać według reguł, które ustala ustawodawca". W ubiegłym tygodniu Zaradkiewicz został zdegradowany na stanowisko asystenta jednego z sędziów TK. Czytaj więcej>>>

Dowiedz się więcej:

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze „na odchodne” wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, chociaż opozycja i część konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską nowelizację ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej.

Komisja Wenecka a Polska

O opinię Komisji Weneckiej na temat uchwalonej w grudniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zwrócił się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Komisja wydała bardzo krytyczną opinię.
Najważniejszy wniosek był następujący: "Osłabianie wydajności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce".
Jak stwierdzili członkowie Komisji, "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w
polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".
Komisja skrytykowała rząd Beaty Szydło za odmowę publikacji wyroku TK.

Co Komisja Europejska zarzuca polskim władzom?

W styczniu Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans po wizycie w Polsce uznał, że punktem wyjścia do rozwiązania kryzysu wokół TK powinna być publikacja i wdrożenie jego wyroku o niezgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK, przygotowanej przez PiS. Rząd Beaty Szydło postanowił jednak nie publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o: