Morawiecki komentuje słowa Kaczyńskiego ws. OFE. "W związku z pewnymi niepewnościami..."

• Prezes PiS: "Musimy się zastanowić, co zrobić z pieniędzmi w OFE"• Teraz Mateusz Morawiecki zapewnia: "Nie ma w planach nacjonalizacji OFE"• "Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom" - dodaje

- Musimy zastanowić się, co zrobić z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE, bo one tracą na wartości. One mogą się przydać do przedsięwzięć, z których skorzystają gospodarstwa domowe. Musimy to zrobić, powtarzam: takie propozycje są. Może będę miał jeszcze okazję, tu na sali, o nich opowiedzieć - mówił na V Kongresie PiS Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zaapelował też, by "odrzucić koncepcje szkodnika Balcerowicza i postawić na Morawieckiego".

Te słowa wywołały falę komentarzy dotyczących przyszłości środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych - pojawiły się obawy, że PiS chce je przeznaczyć m.in. na sfinansowanie programu 500+.

 - Ze względu na niepewność, która wiąże się z tematem OFE w związku z pewnymi koncepcjami, które zostały zaprezentowane podczas V Kongresu PiS, chciałbym tę kwestię poruszyć - tłumaczył dziś na konferencji minister rozwoju.

- Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji OFE. Natomiast mamy bardzo dobry plan, jak zbudować polski kapitał. Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom - podkreślił.

"OFE nikomu nie służy"

Według wicepremiera system OFE nie służy nikomu - nie zapewnia wyższych emerytur, nie finansuje też rozwoju gospodarczego. Morawiecki dodał, że jeśli chodzi o program reform dla OFE, to nad szczegółami rząd zacznie dopiero pracować.

- Pieniądze z OFE są dzisiaj szczątkową formą zanikającego w intencji pierwotnej filara kapitałowego, który został praktycznie zdemontowany przez poprzednią ekipę rządzącą. Dzisiaj mamy do czynienia z obszarem dużej niepewności, który chcielibyśmy zminimalizować - przekonywał minister.

Więcej szczegółów na temat planu przedstawionego przez Morawieckiego można znaleźć TUTAJ >>>

Co to jest Otwarty Fundusz Emerytalny?

Otwarte Fundusze Emerytalne - OFE - powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Fundusze pozwalają na gromadzenie pieniędzy na emeryturę na indywidualnych kontach emerytalnych w ramach tzw. II filaru. Inne elementy wchodzące w skład polskiego systemu ubezpieczeń społecznych to ZUS (czyli I filar) oraz pracownicze programy emerytalne czy indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (III filar).

Zobacz też: książka o przywódcy PiS-u "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny"