Widok starszych osób źle wpływa na rozwój dziecka? Tak twierdzi PiS. I proponuje szokujące rozwiązanie

1. PiS przygotowało nowelę zasad obsługi placówek opiekuńczych 2. Nie będą one mogły znaleźć się na jednej działce np. z domem pomocy społ. 3. Zdaniem PiS otoczenie osób starszych źle wpływa na "kształtowanie postaw"

Zgodnie z projektem noweli, który wpłynął do Sejmu 22 czerwca, placówka opiekuńczo-wychowawcza nie będzie mogła mieścić się na jednej działce ani w jednym budynku z "inną jednostką organizacyjną wspierania i systemu pieczy zastępczej".

Oznacza to między innymi, że dom dziecka lub pogotowie opiekuńcze będzie musiało być odizolowane od takich instytucji jak domy pomocy społecznej czy domy starców. Skąd taki pomysł posłów PiS?

"Dzieci (przebywające w placówce opiekuńczo-wychowawczej - red.) wychowując się w otoczeniu starości, choroby i śmierci, stykają się na co dzień z dramatem samotności ludzi częstokroć pozbawionych wsparcia najbliższej rodziny" - czytamy w uzasadnieniu projektu cytowanym na stronie lex.pl. Autorzy noweli dodają:

Funkcjonowanie w takim otoczeniu jest bardzo trudne dla osób dorosłych. Tym bardziej trudno uznać je za odpowiednie dla prawidłowego kształtowania postaw i rozwoju emocjonalnego dzieci

Ekspertka: Pijany sen autorów projektu

Według Joanny Mielczarek ze Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich", pomysł PiS jest niedorzeczny. "Gdyby nie fakt, że informacje na ten temat pojawiają się na poważnych portalach prawniczych, nie uwierzyłabym w tę propozycję" - pisze na swoim blogu.

I dodaje: "Bardzo chciałabym poznać wyniki badań, które wskazują konkretnie, w jaki sposób widok osób starszych, samotnych, chorych czy z niepełnosprawnością może źle wpływać na proces wychowawczy dzieci. (...) Inaczej uznaję je za pijany sen i radosną twórczość autorów projektu".

"Szokująca propozycja" - przeczytaj cały wpis Joanny Mielczarek.

Dalej Mielczarek pisze, że takiego pomysłu "nie spodziewała się w XXI wieku". I pyta retorycznie: "Czy w następnym kroku będziemy izolować osoby starsze z bliższego otoczenia, żeby także wtedy dzieci nie 'musiały' na nie patrzeć?".