Skandaliczna pyskówka w TVP Info. Gość grozi Rulewskiemu, a wspiera go w tym prowadzący

1. Do kłótni o rocznicę 4 czerwca 1989 roku doszło na antenie TVP Info
2. Ryszard Majdzik zaczął wygrażać Janowi Rulewskiemu
3. Prowadzący nie przerwał ataku b. działacza opozycji na senatora PO

Do gwałtownego sporu o rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r., doszło w sobotę w  "Minęła Dwudziesta", najważniejszym programie publicystycznym TVP Info. W weekend umknęło to szerszej publiczności, ale dyskusję przypomniał właśnie Cezary Gawryś z Laboratorium Więzi.

"Obecni w studiu warszawskim (działacze opozycji antykomunistycznej Ryszard Majdzik i Adam Borowski - red.) zgodnym chórem dezawuowali sens porozumień Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca. (Jan) Rulewski wyjaśniał spokojnie, że w 1989 roku byliśmy pionierami przemian (...) a święty Jan Paweł II chwalił polską drogę dialogu i kompromisu. Oponenci byli głusi na wszelkie argumenty" - opisał Gawryś.

- Dla mnie to jest święto konfidentów, ubeków, nie-Polaków, którzy zdradzili Polski naród, polskie interesy - mówił w kulminacyjnym punkcie sporu Ryszard Majdzik, zwracając się do senatora PO Jana Rulewskiego.

- Dla mnie Polska niepodległa jest dzisiaj, bo mogę wystąpić w telewizji narodowej, polskiej, i mówić prawdę. I cieszę się, że mam takich przeciwników jak pan, panie Rulewski, którego uważałem kiedyś za bohatera. Teraz bym chętnie wsadził pana do kryminału za to, że pan tak samo przyzwalał na to, co się dzieje w Polsce, na krzywdy ludzkie. Broni pan system antypolski... 

Ryszard MajdzikRyszard Majdzik TVP Info

- Wracamy do starego. Wracamy na Kubę. Wy chcecie z Polski zbudować Kubę... - Jan Rulewski próbował wejść mu w słowo, ale nie pozwolił na to prowadzący, Adrian Klarenbach, który oddał ponownie głos Majdzikowi. 

- Ja panu radzę, żebyście się spakowali, wyjechali, bo kiedyś będziemy was rozliczać. Już niedługo. Będziemy wydawać wyroki uczciwe na tych ludzi, którzy rozkradli majątek narodowy i którzy oszukali 4 czerwca 89 roku Polaków w wyborach, tzw. wolnych, które nie były wolne i wybrano agenturę. Dziękuję - zakończył Majdzik.

- Panie redaktorze, dziwię się, że pan dopuszcza do takich głosów, kiedy człowiek Solidarności "wsadza do więzienia"... - zaczął senator. 

- Dopuszczam do głosu każdego i staram się ten głos równomiernie rozdzielać. W związku z czym prosiłem gościa żeby skończył swoją myśl, panu też nie będę przeszkadzał - przerwał mu mocno gestykulując Klarenbach.

- Ale to są fakty, które łamią prawa człowieka. Telewizja nie może dopuszczać do aktów łamania praw człowieka. Mam prawo żyć w tym kraju i mam prawo do sądu, zanim pójdę do więzienia. Ja już siedziałem 6 i pół roku  - bulwersował się Rulewski. 

- Co się stało z wami - ludźmi Solidarności? Dlaczego nie doszło w tym kraju do rozliczenia, na które liczyli ludzie w '89 roku? - zapytał prowadzący odbierając głos Rulewskiemu i zwracając się do gościu w studiu TVP Info.

 - Solidarność nie powstała na bazie odwetu, nie obiecywała zwycięstwa, po którym będziemy stosować odwet... - próbował przebić się Rulewski. 

Prowadzący ostro przerwał, wołał: - Panie senatorze, o której Solidarności pan mówi, bo ja pytam o rok '89, o Komitet Obywatelski, o 'siekierkę' Wałęsy? 

- Dzięki temu, dzięki wartościom chrześcijańskim, w których wspierał nas Kościół, ruch unikał rozlewu krwi. I dzięki temu to zwycięstwo było realne, bo tak byłaby nieustająca wojna domowa - skończył Rulewski.    

- Panie senatorze, warto też przypomnieć, że wybory parlamentarne kolejne w '89 roku  ruch Solidarność przegrał - podsumował redaktor TVP Info.

- Nie przegrał... To nie było spotkanie tylko pyskówka, panie redaktorze - podsumował Jan Rulewski. Słowa senatora wyciszono i od razu pokazano fragment filmu Jacka Kurskiego "Nocna zmiana" o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego. 

 Całe "Minęła Dwudziesta" można zobaczyć na stronie TVP >>>

Spór o 4 czerwca 1989 r.

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. O sens tego wydarzenia spierają się obecnie politycy. Prawica stoi na stanowisku, że część elit Solidarności poszła na ugodę z komunistyczną władzą. Wytyka też brak lustracji, na którym skorzystali funkcjonariusze dawnego systemu. Podkreślają też, że pierwsze wolne wybory odbyły się dopiero w 1991 roku. 

Na ostatnią rocznicę 4 czerwca marsze w proteście przeciw polityce obecnego rządu zorganizował w wielu miastach Komitet Obrony Demokracji. Oto jak wyglądał warszawski protest:

Komentarze (715)
Skandaliczna pyskówka w TVP Info. Gość grozi Rulewskiemu, a wspiera go w tym prowadzący
Zaloguj się
 • benkenobik

  Oceniono 386 razy 360

  Skąd TVP takich kretynów jak Majdzik i Borowski bierze?
  Szambo na Woronicza wylało??? Chyba TAK!

  A dla Pana Rulewskiego podziękowania i wielki szacunek!

 • meszugga

  Oceniono 312 razy 294

  Urodziłem się we wczesnej komunie (1950) i nigdy bym nie uwierzył przez wszystkie te lata podobno niewoli że po 1989 wypełznie tylu kretynów, tylu nienawistnych ludzi i tylu zmieniaczy wolnego kraju w gó.... Nigdy nie uwierzył bym że będę się wstydził tego kraju i że takie coś będzie mi radziło pakowanie się i wyjazd. Wstyd.

 • pysio62

  Oceniono 275 razy 253

  Niepotrzebnie wogole Rulewski dyskutowal z tymi idiotami. Opozycja powinna wogole powinna sie na powaznie zastanowic, czy wystepowac w tak zwanej telewizji publicznej, poniewaz to jest dzisiaj w praktyce zwykla zalgana PIS-owska gadzinowka.

 • antoszek22

  Oceniono 228 razy 210

  Najlepszy był fragment kiedy mainstreamowy opozycjonista Majdzik ten od wsadzania do więzienia stwierdził, że jest większym opozycjonistą niż Rulewski który siedział 6 lat bo jego ojciec i dziadek jak dodadzą swoje wyroki to dłużej siedzieli .
  To może przodkowie Preziozbawa w sumie razem też długo siedzieli dla jego chwały i stąd tak skrupulatnie przyglada się rodzinom przeciwników politycznych ?

 • xyphaxer

  Oceniono 207 razy 199

  Oglądałem to na żywo i nie wierzyłem własnym uszom. To były ewidentne groźby pod adresem Rulewskiego, które wygłaszał prawie aresztowany pan. I ja mam płacić za oglądanie, a co ważniejsze słuchanie Marianów Kowalskich, Janeckich i innych bałwanów? Błagam, niech mnie ktoś obudzi bo ten sen zaczyna mnie już irytować

 • widziane_z_ryczki

  Oceniono 191 razy 179

  Na tego Klarenbacha, to zwróciłem już uwagę zanim pisiarnia opanowała TV. Nadaje się do podłej zmiany. Wydaje mi się, że uczciwi i normalni ludzie nie powinni tam chodzić, ani udzielać jakichkolwiek wypowiedzi czy komentarzy. Całkowity bojkot jak w stanie wojennym. Oni stoją tam gdzie stało ZOMO.

 • puuchatek

  Oceniono 182 razy 174

  "Będziemy wydawać wyroki uczciwe na tych ludzi, którzy rozkradli majątek narodowy"

  O, to Kaczyńskiego też chcecie wsadzić? Za "uwłaszczenie się" jego środowiska politycznego na majątku RSW?

 • edals

  Oceniono 152 razy 144

  Kto najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja"? Wcale bym sie nie zdziwił gdyby się okazało, że ci co najgłosniej krytykują 04 czerwca byli esbeckimi konfidentami. To że byli tchórzami to nie ulega wątpliwości, nie słyszałem by którys z nich siedział w więzieniu, część przespała wprowadzenie stanu wojennego. Jedyne co najwyżej moga sobie wpisac do życiorysu to rozmowa dyscyplinująca albo internowanie przez miesiąc czy dwa. Który z nich siedział tyle co Michnik, Niesiołowski czy Rulewski, który z nich pojechał walczyć w Afganistanie z sowietami jak Sikorski. Tchórze mocni w gębie. Starają się zdeprecjonować osiągnięcia innych bo nie mogą się równać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX