Prezydent Duda śladami prezesa Kaczyńskiego. Taki apel do "poważnych polityków"

1. Prezydent Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego2. Spotkanie miało związek z lipcowym szczytem NATO w Warszawie3. Prezydent zaapelował do polityków o spokojną atmosferę

Minister spraw zagranicznych, minister obrony narodowej, koordynator ds. służb specjalnych zapoznali członków RBN ze stanem przygotowań związanych ze szczytem NATO.

Jednomyślność na scenie politycznej

- Rozmawialiśmy o kwestiach bezpieczeństwa związanych z przeprowadzeniem szczytu NATO, a także Światowych Dni Młodzieży. Została przedstawiona szczegółowa informacja. Zarówno ministrowie, jak i przedstawiciele opozycji, mieli możliwość zadawania pytań - mówił prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- Z punktu widzenia organizacyjnego, a także promocji naszego kraju, nie ma żadnych rozbieżności w świecie polityki. Wszyscy mówimy jednym głosem. Podobnie, jeśli chodzi o kwestię wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w Polsce. Cała scena polityczna jest zgodna, że to dobry kierunek i jest to Polsce potrzebne. Wątpliwości dotyczą jedynie kwestii szczegółowych - dodał prezydent.

Prezydent: apeluję o spokojną atmosferę

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o to, by przed i w trakcie szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży politycy powstrzymali się od słownych konfliktów ze względu na wizerunek kraju i wewnętrzne bezpieczeństwo.

- Zwróciłem się z apelem do uczestników RBN, by zachować trochę wstrzemięźliwości w dyskusjach, aby nie prowokować politycznych sporów i zachować spokojną atmosferę. Wierzę w to, że poważni politycy tę moją prośbę poważnie potraktują - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił, że spotkanie było „udane i wyczerpujące merytorycznie”.

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie. Szczytowi przewodniczył będzie sekretarz generalny NATO Jens Soltenberg. Wśród uczestników znajdą się przywódcy 28 państw członkowskich i krajów partnerskich. W wydarzeniu wezmą udział m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, a także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

O zaniechanie sporów politycznych do zakończenia Światowych Dni Młodzieży apelował w marcu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.