PiS obiecał seniorom darmowe leki. Czasu jest coraz mniej, a konkrety? Nadal brak

"W kampanii wyborczej Beata Szydło obiecała osobom po 75. roku życia darmowe leki. Czy moja babcia naprawdę je dostanie?" - pyta pani Ewa. Sprawdziliśmy to.

Obietnica darmowych leków dla seniorów miała zostać spełniona w ciągu pierwszych stu dni nowego rządu. I choć rząd przyjął już projekt ustawy, wciąż jest w nim więcej niewiadomych niż konkretów.

1. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Pacjenci mieli nie płacić za leki już od początku roku. Teraz wiadomo, że seniorzy będą musieli jeszcze poczekać - na przygotowanie listy leków refundowanych ministerstwo ma czas do 1 września. Ustawę muszą też jeszcze przyjąć Sejm, Senat i prezydent.

2. Kto dostanie darmowe leki?

Ministerstwo Zdrowia planuje stworzyć specjalną listę leków i uaktualniać ją co dwa miesiące. Na razie nie wiadomo, co się na niej znajdzie - w projekcie ustawy jest mowa jedynie o lekach, które "stosuje się przede wszystkim w chorobach osób starszych". Resort nie wyjaśnia, co to za choroby - na cukrzycę czy nadciśnienie chorują przecież także młodsze osoby.

aa a

Podsumowując: tak, babcia pani Ewy najprawdopodobniej nie będzie płacić za niektóre lekarstwa. Ale żeby dowiedzieć się, za które dokładnie, musi jeszcze poczekać.

3. Kto będzie mógł je przepisać?

Na początku darmowe leki będą mogli przepisywać tylko lekarze rodzinni - i to jedynie dla tych pacjentów, których mają pod swoją opieką (decyduje deklaracja wyboru złożona w przychodni). O wydaniu bezpłatnego leku będzie decydował numer PESEL na recepcie, który sprawdzi farmaceuta.

4. Czy rząd zapłaci za wszystkie leki?

Nie. Pieniądze przewidziane na realizację programu (w 2017 roku będą to 564 mln złotych) to zaledwie jedna piąta kwoty, którą seniorzy wydają na leki. Nie będzie też tak, że po wykorzystaniu tych środków państwo dopłaci do leków - gdy pieniądze zaczną się kończyć, ministerstwo po prostu zmieni listę leków refundowanych.

5. Czy państwo przeznaczy na leki więcej pieniędzy?

Tak - z roku na rok program ma mieć coraz większy budżet, który w 2025 roku ma wynieść 1,2 mld złotych. Problem w tym, że nawet takie pieniądze nie wystarczą na sfinansowanie seniorom wszystkich leków. Pacjenci po 75 roku życia rocznie wydają na leki na receptę aż 2,6 mld - wynika z danych IMS Health, instytucji badającej rynek leków.

Zobacz wideo

Czy ten artykuł spełnił Twoje oczekiwania? Chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej? Napisz do autora: aneta.bankowska@agora.pl

Więcej o: