Nieoficjalnie: wiadomo, kto zostanie ministrem zdrowia. "Jest gotowa przyjąć tę posadę"

Posłanka Polski 2050 Joanna Mucha ma zostać nową szefową resortu zdrowia - podaje nieoficjalnie Onet.pl. Wcześniej mówiło się w tym kontekście o posłance KO Izabeli Leszczynie, która ostatecznie najprawdopodobniej będzie ministerką funduszy regionalnych. Jak wskazuje portal, Joanna Mucha "jest gotowa przyjąć tę posadę" .

Dotychczasowe doniesienia medialne dotyczące rozmów koalicyjnych i podziału ministerstw wskazują, że resort zdrowia był tym, o które żadne z ugrupowań szczególnie nie walczyło. Wiąże się to nie tylko z koniecznością rozwiązywania ciągłych problemów w ochronie zdrowia, ale też mierzeniem się z brakami w funduszach. Wstępne doniesienia wskazywały, że szansę na objęcie tego stanowiska miała posłanka KO Izabela Leszczyna, wiceszefowa Platformy Obywatelskiej, wieloletnia posłanka, a w latach 2013-2015 wiceministra finansów.

Zobacz wideo Małgorzata Druciarek o umowie koalicyjnej: Najbardziej bolesny jest ten brak praw reprodukcyjnych

Joanna Mucha zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 2007 r. W latach 2011-2013 była szefową Ministerstwa Sportu i Turystyki w rządzie Donalda Tuska. W styczniu 2011 r. opuściła Platformę Obywatelską i przeszła do Polski 2050 Szymona Hołowni. W październiku kandydowała z powodzeniem do Sejmu z listy Trzeciej Drogi.

Wiadomo już, że wicepremierami w rządzie Donalda Tuska będą lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (ma objąć też tekę szefa MON) i poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski (ma odpowiadać za cyfryzację). Z dotychczasowych nieoficjalnych medialnych doniesień wynika, że ministrem spraw zagranicznych może zostać europarlamentarzysta Radosław Sikorski, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz, ministrem finansów poseł KO Andrzej Domański, a ministrem sprawiedliwości senator, były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

TVN24 podaje, że lider Nowoczesnej, poseł Adam Szłapka mógłby objąć tekę ministra ds. europejskich, posłanka KO Barbara Nowacka mogłaby natomiast zostać szefową resortu edukacji. Niewykluczone, że posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk będzie kierowała Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Ministerstwo Sportu może przypaść posłowi Sławomirowi Nitrasowi z KO, a resort klimatu - Paulinie Hennig-Klosce z Polski 2050.

Mateusz Morawiecki desygnowany na premiera

Premier Mateusz Morawiecki podał do dymisji swój rząd w ubiegły poniedziałek, na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu. Tego samego dnia  prezydent Andrzej Duda powierzył Morawieckiemu misję tworzenia nowego gabinetu. Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek, że w ciągu 7-8 dni zaprezentuje skład nowej Rady Ministrów. Prezydent musi powołać Radę Ministrów najpóźniej 27 listopada. Premier będzie miał dwa tygodnie na wygłoszenie exposé i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Wszystko wskazuje na to, że rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska bezwzględnej większości. Głosowanie przeciw zapowiadają Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Wówczas nowego premiera wybierze Sejm, a kandydatem sejmowej większości na szefa rządu jest przewodniczący PO, były premier Donald Tusk.

Więcej o: