Cyklon Linus przyniesie zimę do Polski. IMGW zapowiada mróz i śnieg. Synoptycy odliczają godziny

Cyklon Linus sprawi, że w Polsce pojawi się śnieg, mróz oraz opady deszczu. Synoptycy odliczają godziny, jakie pozostały do pierwszego w tym sezonie uderzenia zimy. IMGW poinformował, że pogoda zmieni się już w piątek.

Pogoda zmieni się w Polsce w ciągu najbliższej doby. Synoptycy z IMGW zapowiadają, że przejawami tego będą ochłodzenie, opady i mróz. Ponadto na wielu obszarach pojawi się śnieg. Według doniesień portalu dobrapogoda24.pl za zmianę odpowiadać będzie cyklon Linus, który przemieści się ze strefą frontową znad Francji przez Niemcy w kierunku pogranicza Czech i Polski. Synoptycy przekazali, że odliczają godziny, jakie pozostały do pierwszego w tym sezonie uderzenia zimy na nizinach w Polsce.

Zobacz wideo Czy Zjednoczona Prawica czeka szukanie nowego lidera?

Pogoda. Śnieg pojawi się w Polsce już w piątek. Synoptycy z IMGW przedstawili prognozę

Synoptycy zapowiadają, że w piątek 17 listopada nad Polską pojawi się całkowite lub duże zachmurzenie. Przejaśnień należy spodziewać się jedynie na północnym wschodzie. Śnieg spadnie na północnym wschodzie, obszarach podgórskich, w centrum oraz w górach. Natomiast na zachodzie kraju wystąpią opady deszczu. Mieszkańcy pozostałego obszaru zaobserwują tego dnia deszcz ze śniegiem. Suma opadów wyniesie do około 15 mm na południowym wschodzie i około 20 mm na Podhalu. Pokrywa śnieżna wzrośnie od 10 do 15 centymetrów w Bieszczadach i Beskidach, a w Tatrach może ona wzrosnąć nawet o 20 cm. 

Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 6 stopni na południu. Wiatr tego dnia będzie słaby i umiarkowany, a okresami może stać się porywisty. Synoptycy z IMGW przekazali, że w górach pojawią się zamiecie i zawieje śnieżne.

Śnieg i mróz spowodują oblodzenie nawierzchni. Synoptycy ostrzegają

Noc z piątku na sobotę przyniesie ze sobą opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem na wschodzie, obszarach podgórskich i w górach. Na południu śnieg będzie umiarkowany. Natomiast na zachodzie i nad morzem pojawią się opady deszczu. Przybędzie 5 cm pokrywy śnieżnej na nizinach, w Sudetach od 5 do 8 cm, a w Karpatach od 15 do 20 cm. Synoptycy ostrzegli, że na północy i wschodzie Polski będzie ślisko za sprawą oblodzeń, które pojawią się po zamarznięciu deszczu. Jego opady będą również przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie warstwa lodu może stać się niewidoczna w przypadku przysypania jej śniegiem.

Termometry wskażą w nocy - 4 stopnie Celsjusza na północnym wschodzie i - 2 stopnie na północy oraz Podhalu. Natomiast w centrum temperatura wyniesie od 0 do 3-4 stopni na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z wyjątkiem zachodu, gdzie stanie się on porywisty.

Więcej o: