Atak zimy w Zakopanem. Spadł śnieg, na ulice musiały wyjechać pługi [NAGRANIE]

W Tatrach w nocy z soboty na niedzielę spadł śnieg. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi już ponad 30 centymetrów, ale nie tylko na szczytach zrobiło się biało. Śnieg spadł również w Zakopanem. W górach od piątku obowiązuje też pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Na południu kraju doszło do pierwszego ataku zimy w tym sezonie. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, że nie tylko na górskich szlakach zrobiło się biało, ale również na drogach. W związku z tym na ulice musiały wyjechać pługi. 

Zobacz wideo Czy faktycznie powinniśmy się cieszyć z łagodnych i krótkich zim?

W Tatrach już biało. Popadało też w Zakopanem 

Relacją z Zakopanego podzielił się m.in. "Tygodnik Podhalański". Jak mówił na nagraniu naczelny tygodnika Paweł Pełka, w Kuźnicach warstwa śniegu w sobotę wieczorem wynosiła już kilka centymetrów, a intensywnie padać miało przez całą noc. Jak relacjonował, to taki pierwszy atak śnieżnej zimy. Przed kilkoma tygodniami pierwszy śnieg, co prawda, spadł, jednak nie stworzył grubszej warstwy i szybko się rozpuścił. 

Nagranie z Zakopanego w sobotę przed godziną 23 udostępnił też profil Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info. Jak widać, śnieg padał dość intensywnie i szybko zabielił drogi, na które musiały wyjechać pługi śnieżne. 

Trudne warunki w Tatrach. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W wyższych partiach Tatr są bardzo trudne warunki turystyczne - ostrzegł w niedzielnym komunikacie Tatrzański Park Narodowy. Wiele szlaków powyżej górnej granicy jest zasypanych przez śnieg. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Na graniach nisko zawieszone chmury utrudniają widoczność i orientację w terenie.

Miejscami jest bardzo ślisko, m.in. na szlaku koło Wodospadu Siklawa, na szlaku w stronę Czarnego Stawu pod Rysami oraz wokół Morskiego Oka. Na niżej położonych szlakach leży cienka warstwa mokrego śniegu, miejscami jest ślisko.

Do 20.00 na wysokości ponad 1800 metrów nad poziomem morza obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. TOPR po raz pierwszy w tym sezonie ogłosił zagrożenia lawinowe 10 listopada, m.in. w związku z prognozowanymi opadami śniegu. Także w niedzielę w górach i w Zakopanem ma padać śnieg z deszczem. W Zakopanem temperatura wyniesie 4 stopnie, nad Morskim Okiem 0, w Dolinie Pięciu Stawów 1 stopień poniżej zera, a na Kasprowym Wierchu 3 stopnie poniżej zera. Kolej linowa na Kasprowy Wierch od soboty 11 listopada jest czynna po jesiennym przeglądzie technicznym, który trwał od 30 października do 10 listopada.

Więcej o: