Prognoza pogody na 16 dni. To koniec ciepłej jesieni? Nad Polskę nadpłyną niże

W najbliższych dniach pogoda w całej Europie znacznie się zmieni. Nad kontynent zaczną napływać niże, które sprawią, że temperatura zacznie diametralnie spadać. Kolejne dni zapowiadają się znacznie zimniej, niż do tej pory. To koniec ciepłej jesieni?

Przed nami ostatnie dni z temperaturą ponad 10 st. C. Niże, które przesuwają się nad północną częścią Europy, będą docierać również do centrum kontynentu, co wpłynie na pogodę w Polsce. Wyż pojawi się jedynie nad Atlantykiem oraz na południu kontynentu, co sprawi, że do Polski napłyną chłodne masy powietrza. Kiedy będzie najzimniej?

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz w Porannej rozmowie Gazeta.pl [NA ŻYWO]

Prognoza pogody na 16 dni. Temperatura zacznie spadać

Według zapowiedzi synoptyka Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl 6 listopada temperatura w Polsce będzie nadal wysoka. Pojawią się też przejaśnienia. Na południu kraju termometry wskażą do 14 st. C., jednak wraz z upływem tygodnia zacznie się ochładzać. W całym kraju wiatr będzie silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Synoptycy IMGW zwracają uwagę, że w nadchodzącym tygodniu pojawią się opady deszczu oraz silny wiatr. "Najtrudniejsze meteorologicznie i hydrologiczne zapowiadają się noc z czwartku na piątek i piątek – na południowym zachodzie prognozowane są intensywne opady deszczu, a na krańcach południowych oraz w pasie od woj. warmińsko-mazurskiego, przez kujawsko-pomorskie, mazowieckie i łódzkie, po śląskie i opolskie wydane zostały ostrzeżenia meteorologiczne na silny wiatr" - przekazali synoptycy.

Większe zachmurzenie pojawi się 7 listopada, może też popadać. Temperatura wyniesie od 9 do 13 st. C, na Podhalu spadnie do 8 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, jednak silny na wybrzeżu. Na północnym wschodzie i krańcach zachodnich może osiągnąć prędkość do 55 km/h. Temperatura zacznie spadać już 8 listopada, w większości kraju wystąpią też opady deszczu, temperatura miejscami osiągnie od 7 do 11 st. C. Wiatr nadal będzie silny, lokalnie osiągnie prędkość do 60 km/h. Podobnej pogody możemy się spodziewać w ostatnich dniach tygodnia.

Od 13 listopada możemy się spodziewać znacznego spadku temperatury - od 6 st. C na wschodzie Polski do 10 st. C w południowej części kraju. Po 17 listopada będzie jeszcze zimniej - wówczas na wschodzie maksymalna temperatura może wynieść maksymalnie 6 st. C, natomiast na zachodzie maksymalnie 9 st.

Alerty IMGW. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed silnym wiatrem, który może występować na północy Polski. "Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu" - czytamy w komunikacie IMGW. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą powiatów: koszalińskiego, sławieńskiego, słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego oraz puckiego. Alerty obowiązują od 6 listopada od godz. 12.00 do 6 listopada do godz. 22.00.

Więcej o: