Mieszkańcy warszawskiego osiedla z zakazem kąpieli pod prysznicem. Wszystko przez legionellę

Mieszkańcy warszawskiego Bródna przeżyli szok, gdy spółdzielnia mieszkaniowa zakazała im kąpieli pod prysznicem. Nietypowe ograniczenie wynika z zakażenia instalacji wodnej bakterią legionella. Budynek ma przejść dezynfekcję.

Niecodzienny zakaz wydany przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Bródno" objął mieszkańców budynku przy ulicy Rembielińskiej 8A w Warszawie (województwo mazowieckie). Kartka z informacją na temat zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem instalacji ciepłej wody zawisła na drzwiach wejściowych.

Zobacz wideo "Putin" - nowa produkcja Patryka Vegi [ZWIASTUN]

Legionella w warszawskim budynku mieszkalnym. Ogłoszono zakaz kąpieli

Sprawę nietypowego zakazu nagłośniło TVN 24 Warszawa. "W związku z przekroczeniem norm bakterii legionella w instalacji ciepłej wody, Administracja Osiedla 'Wysockiego' informuje, że zabrania się korzystania z pryszniców do odwołania" - brzmi treść ogłoszenia, które mieszkańcy mogli przeczytać na wejściu do budynku. W ten sam sposób zapowiedziano również przeprowadzenie czyszczenia oraz dezynfekcji instalacji, czego tymczasowym skutkiem może być zapach chloru odczuwalny wewnątrz budynku. Administracja poinformowała także, że zakończenie procedury likwidacji bakterii zostanie ogłoszona oddzielnym pismem.

Czym jest legionella? Zakażenie bakterią może prowadzić do choroby legionistów

Według informacji udostępnionych przez Powiatową Stację Sanitarno-epidemiologiczną legionella to bakteria, która bytuje w naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych, a także sieciach wodociągowych czy systemach kanalizacji. Do zakażenia nią dochodzi drogą wziewną. Legionella nie przenosi się z człowieka na człowieka. Nie złapiemy jej również poprzez picie zakażonej wody. Zakażenie może przerodzić się w legionellozę, zwaną inaczej chorobą legionistów. W takiej sytuacji pacjent poddawany jest leczeniu antybiotykiem. Za pojawienie się legionelli w instalacjach wodnych najczęściej odpowiedzialne są niska temperatura wody, brak odpowiedniej regulacji wody w odpływie i nieodpowiednio skonstruowane systemy wodne.

Więcej o: