Andrzej Duda zmieni flagę i godło? Wpłynęła petycja. Jak wyglądałyby nowe symbole narodowe?

Do Pałacu Prezydenckiego wpłynęła petycja z prośbą o zmianę godła i flagi Polski. Autor wskazał w piśmie, że okazją do tego może być rocznica koronacji Bolesława Chrobrego. Jak wyglądałyby nowe symbole narodowe, gdyby Andrzej Duda przystał na tę propozycję?

Na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pojawiła się obywatelska petycja dotycząca wizualnych zmian godła i flagi. Jej autorem jest Bartosz Wałęga, który zaproponował innowację w związku z rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego. Andrzej Duda otrzymał prośbę o zainicjowanie zmian w konkretnej ustawie.

Zobacz wideo Tomasz Siemoniak: Umowa koalicyjna to nie jest dokument dla prezydenta

Andrzej Duda zmieni godło i flagę Polski? Okazją ma być rocznica koronacji Bolesława Chrobrego

Bartosz Wałęga zwrócił się z prośbą do Andrzeja Dudy o "zainicjowanie zmian w Ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych". Autorowi petycji szczególnie zależy na wprowadzeniu w godle oraz na fladze elementu nawiązującego do Bolesława Chrobrego.

"W 2025 r. minie dokładnie 1000 lat od koronowania Bolesława Chrobrego na Króla Polski i powstania Królestwa Polskiego. Będzie to doskonała okazja, żeby przypomnieć światu, że polska państwowość nie zaczęła się 100 lat temu, ale 1000 lat temu. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem byłoby to zrobić m.in. za pomocą 'koronowania' naszych symboli narodowych właśnie koroną Bolesława Chrobrego" - przekazał autor w uzasadnieniu petycji.

Proponowane zmiany zakładają, że godło wyglądałoby następująco:

Godło Polski zaproponowane w petycjiGodło Polski zaproponowane w petycji Fot. Prezydent.pl aut. Bartosz Wałęga

Według pomysłodawcy zmianom uległaby również flaga:

Flaga Polski zaproponowana w petycjiFlaga Polski zaproponowana w petycji Fot. Prezydent.pl aut. Bartosz Wałęga (zrzut ekranu)

Petycja zostanie rozpatrzona przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej i Listów. Wygląd godła precyzuje Konstytucja

Przyjmowanie i rozpatrywanie petycji odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach. W Kancelarii Prezydenta RP komórką wyznaczoną do realizacji zadań wskazanych w ustawie jest Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej i Listów, które zajmie się prośbą autora dokumentu. W przypadku akceptacji prośby, zmiana objęłaby urzędowe tablice i pieczęcie, co wygenerowałoby dodatkowe koszty.

Konstytucja precyzuje, że godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Jak informowaliśmy, korona została przywrócona 31 grudnia 1989 r. Natomiast prześwity w niej są zgodne z wizerunkiem orła białego na Chorągwi Rzeczypospolitej według wzoru z 1927 i sprowadzonej na Zamek Królewski w Warszawie w 1990 podczas oficjalnej ceremonii przekazania insygniów prezydenckich.

Więcej o: