Niespokojna piątkowa noc. Alerty RCB dla dziewięciu województw. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Mieszkańcy dziewięciu województw otrzymali alerty RCB przestrzegające przed silnym wiatrem, który pojawić może się wieczorem i w godzinach nocnych. Jednocześnie w większości regionów kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW, przestrzegające przed porywistym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu.

Na terenie dziewięciu województw ogłoszony został alert RCB. Komunikat rozesłany do mieszkańców określonych obszarów przestrzega przed silnym wiatrem, który wystąpi w czwartek (3 listopada) wieczorem oraz w nocy. Jednocześnie na większości terenów Polski występują ostrzeżenia meteorologiczne wystosowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Alert RCB dla dziewięciu województw. Wieczorem i w nocy zawieje porywisty wiatr

Ostrzeżenia o silnym wietrze oraz możliwościach wystąpienia przerw w dostawach prądu ogłoszone zostały na terenach dziewięciu województw. Komunikaty trafiły do mieszkańców:

  • województwa kujawsko-pomorskiego;
  • województwa mazowieckiego;
  • województwa wielkopolskiego;
  • województwa śląskiego;
  • województwa dolnośląskiego;
  • województwa opolskiego;
  • województwa łódzkiego;
  • województwa warmińsko-mazurskiego;
  • województwa pomorskiego.

W związku z zagrożeniem wystąpienia porywistego wiatru Rządowe Centrum Bezpieczeństw przypomina o zabezpieczeniu rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Tyczy się to przede wszystkim przedmiotów znajdujących się na parapetach i podwórkach. Komunikat zachęca również do przeparkowania samochodów stojących pod drzewami w bezpieczne miejsce, a także zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy autem. Na wypadek problemów z dostawami prądu rekomenduje również przygotowanie zastępczego oświetlenia.

IMGW wystosowało ostrzeżenia drugiego stopnia. Porywy wiatru do 100 km/h

Na obszarze tych samych województw IMGW wystosował ponadto ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Synoptycy przestrzegają przed wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia silnego wiatru o porywach sięgających prędkości od 70 km/h do nawet 100 km/h. Według prognoz średnia prędkość wiatru we wskazanych regionach osiągnąć może ok. 50 km/h. Lokalnie ogłoszone zostały ponadto ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, które towarzyszyć mogą porywistym wiatrom. Ich łączna wysokość wynieść ma od 30 mm do 40 mm.

W centralnej Polsce ostrzeżenia IMGW ważne są od godziny 21.00 do 2.00. Zagrożenie dłużej występować będzie na północy kraju. Alerty pogodowe obowiązują w tych rejonach od godziny 23.00 do 8.00.

Więcej o: