Wojna w Ukrainie. Alarm w pobliżu polskiej granicy. Rosjanie wystrzelili 38 dronów

Rosjanie w nocy masowo atakowali Ukrainę dronami. Celem ataków były obiekty w głębi kraju. Rosyjskie bezzałogowce, bądź ich odłamki spadły w Charkowie, w południowych obwodach, ale też na zachodzie Ukrainy, również blisko polskiej granicy. Rosja znów też atakowała też cywili.

W nocy 10 dronów Shahed uderzyło w drugie co do wielkości ukraińskie miasto. Bezzałogowce spadły w centrum Charkowa i na przedmieściach, niszcząc budynki cywilne. Brak jest informacji o ofiarach. W sumie w nocy Rosjanie wypuścili na terytorium Ukrainy 38 Shahedów. 24 z nich udało się strącić.

Zobacz wideo Ile Polska może stracić na gwałtownym ochłodzeniu relacji z Ukrainą?

Wojna w Ukrainie. Rosjanie przypuścili zmasowany atak dronami. Alarm przy granicy z Polską

Obrona przeciwlotnicza działała również w obwodzie lwowskim i jaworowskim. Alarmy rozbrzmiały więc ledwie 15 km od granicy z Polską. Według rzeczniczki zgrupowania południe Sił Zbrojnych Ukrainy Natalii Humeniuk, rosyjskie drony kamikadze aktywne były też w kilku obwodach na południu kraju. Rosyjskie drony zaatakowały cywilne cele w Charkowie i okolicach. Wybuchł pożar, ale ogień udało się opanować. Uderzono w cywilną infrastrukturę znajdującą się w mieście - poinformowały w mediach społecznościowych lokalne władze.

W nocy zniszczono 11 dronów - w obwodach kirowohradzkim, mikołajowskim, odeskim, chersońskim, dniepropietrowskim i winnickim. Są jednak trafienia w obiekty infrastruktury. Natalia Humeniuk stwierdziła, że Rosjanie kompensują sobie brak sukcesów na froncie atakami w głębi ukraińskiego terytorium.

W ostatnich tygodniach ukraińskie władze informowały o zmniejszeniu intensywności rosyjskich ataków za pomocą dronów i rakiet. Prognozowały jednak, że w sezonie jesienno-zimowym zostaną wzmożone ostrzały skierowane w infrastrukturę cywilną.

Rosjanie bombardują cywili w Ukrainie

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 70 bombardowań celów cywilnych na Ukrainie. Sztab Generalny podaje, że wojska rosyjskie użyły w tym czasie 7 pocisków kierowanych i 93 razy ostrzeliwały osiedla z artylerii rakietowej. W tym czasie na terenie Ukrainy doszło do 50 starć. Są zabici i ranni. Rosjanie bezskutecznie starali się odzyskać utracone pozycje pod Bachmutem i Awdijiwką. Odparto tam 10 szturmów.

Wojska ukraińskie kontynuują natarcie w okolicach Melitopola. Wczoraj przeprowadziły 13 uderzeń w rejony koncentracji rosyjskich żołnierzy i sprzętu, niszcząc między innymi 2 baterie przeciwlotnicze. Jednostki wojsk rakietowych ostrzelały punkt kontrolny, 4 obszary koncentracji rosyjskich wojsk, stację walki elektronicznej, i 8 składów amunicji.

Więcej o: