Wichury w Polsce. RCB ostrzega kolejne województwo. Wiatr nawet do 110 km/h

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kolejny alert związany silnym wiatrem. Ostrzeżenia wysłano do osób przebywających na terenie powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Z kolei w Tatrach wiatr może łamać drzewa.

Odbiorcy na terenie powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim otrzymali SMS-y od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! Dziś i jutro (02/03.11) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - czytamy.

Zobacz wideo Burze uderzyły w Polskę. Towarzyszyły im gradobicia, ulewy i silny wiatr

"Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - apeluje RCB. Wcześniej ostrzeżenia zostały wydane dla części województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Wichury w Polsce. Wiatr w porywach do 110 km/h

Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. W południowej części Polski (część województw: małopolskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego) obwiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed wichurami. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, z kierunków południowych" - informuje IMGW. Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są w nocy z czwartku na piątek i w piątek.

W części kraju obowiązują z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia. W porywach wiatr może osiągnąć tam prędkość do 80 km/h. Dotyczą one części województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Jaka pogoda w Tatrach? Wiatr może łamać drzewa

W Tatrach panują trudne warunki turystyczne. Wieje silny wiatr, który może łamać gałęzie i drzewa oraz utrudniać poruszanie się po szlakach. Od wysokości około 1900 metrów nad poziomem morza zalega cienka warstwa świeżego śniegu oraz występują oblodzenia. Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, bo jest bardzo ślisko. Na leśnych odcinkach szlaków w wielu miejscach jest mokro i może występować błoto.

TPN przypomina, że dni są coraz krótsze i wycieczkę należy zaplanować tak, by wrócić ze szlaku przed zmrokiem. Warto mieć latarkę czołową. W czwartek w Tatrach przeważnie zachmurzenie małe, w Zakopanem 14 stopni. W dolinach od 10 do 12 stopni. Na Kasprowym Wierchu 5 stopni.

Przypomnijmy, kolej linowa na Kasprowy Wierch jest nieczynna do 10 listopada z powodu przeglądów technicznych.

Więcej o: