Pożar w słynnym Domu Doktora w Zakopanem. "Niezwykły zabytek"

We wtorek wieczorem w Domu Doktora przy ul. Witkiewicza w Zakopanem doszło do pożaru. W słynnej willi mieściła się Galeria Sztuki Współczesnej. Na ten moment nie wiadomo, czy budynek będzie się nadawać do użytku - podaje "Tygodnik Podhalański".

Pożar wybuchł we wtorek ok. godz. 20 w drewnianym budynku przy ul. Witkiewicza. Jak podaje "Tygodnik Podhalański", w początkowej fazie wydobywały się z niego płomienie. W akcji gaśniczej brało udział 14 zastępów straży pożarnej. Służbom ostatecznie udało się ugasić pożar, ale słynny Dom Doktora został zalany wodą. "Nie wiadomo, czy będzie nadawać się do użytku" - pisze "TP".

Zobacz wideo Protest w Podgoricy, stolicy Czarnogóry, przeciwko wybraniu na przewodniczącego parlamentu Andriji Mandicia, prokremlowskiego polityka

Pożar w słynnym Domu Doktora w Zakopanem. "Niezwykły zakopiański zabytek"

W budynku mieściła się galeria sztuki współczesnej prowadzona przez Magdę Kraszewską. Prace artystów są wystawiane w pomieszczeniach na parterze. "Chce nam się płakać. Palił się niezwykły zakopiański zabytek, Dom Doktora przy Witkiewicza. Pożar ugaszono, wygląda na to, że ucierpiała tylko góra (choć na razie oczywiście nie wiadomo), lecz dół zalany" - skomentował zdarzenie Górski Dom Kultury na Facebooku. Jak przekazali administratorzy strony, właścicielka willi opuściła bezpiecznie budynek, a mieszkańcy pomogli zabezpieczyć cenne rzeczy. Na miejsce przyjechała także Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrzyni Zakopanego.

Sprawą pożaru zajęła się już policja. Służby zabezpieczyły nagrania z monitoringu i weryfikują pojawiające się informacje. 

Dom Doktora

Willa została zbudowana w 1898 roku. Od 1993 roku działa tam Galeria Sztuki Współczesnej założona przez Magdę Kraszewską, absolwentkę warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Domu Doktora odbywają się wernisaże wystaw plastycznych polskich i zagranicznych artystów. Dzięki temu, że budynek od pokoleń pozostawał w rękach jednej rodziny, w willi zachowały się oryginale wnętrza z kaflowymi piecami, a także m.in. meble zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza. W willi oprócz wystaw można zobaczyć także pamiątki rodziny Kraszewskich.  

Więcej o: