"Ogłaszamy śmierć Polskiej Policji". Związkowcy: Nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa

- Policja jako sprawna instytucja już nie istnieje. Jest niewydolna i nie jest w stanie zapewnić należytego bezpieczeństwa obywatelom - mówił Mirosław Soboń, przewodniczący policyjnej "Solidarności" w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Związkowcy z policyjnej "Solidarności" opublikowali we wtorek 31 października w "Gazecie Wyborczej" nietypowy nekrolog. "Z żalem zawiadamiamy, że z powodu braku możliwości uzupełnienia stanowisk funkcjonariuszy Policji garnizonu Śląskiego śp. Śląska Policja poległa w boju z rynkiem pracownika o zapełnienia wakatów" - czytamy.

Zobacz wideo Tomasz Siemoniak: Na pierwszy posiedzeniu Sejmu podejmiemy kroki, by odzyskać środki z KPO

Szef policyjnej "Solidarności": Policja nie jest w stanie zapewnić należytego bezpieczeństwa obywatelom

Jak dodano "agonia" policji "zostanie dopełniona końcem lutego 2024 roku". Jak pisze "Wyborcza" związkowcy mówią, że premier Mateusz Morawiecki "ignoruje ten problem", a komendant główny policji Jarosław Szymczyk go "marginalizuje". "Dziś ogłaszamy śmierć Polskiej Policji" - pisze na swoim profilu na Facebooku Policja Solidarność.

- Policja jako sprawna instytucja już nie istnieje. Jest niewydolna i nie jest w stanie zapewnić należytego bezpieczeństwa obywatelom. I tak naprawdę nie chodzi tylko o śląską policję, ale praktycznie każdy garnizon w kraju. Kołdra kadrowa jest tak krótka, że nie ma kto pracować na ulicy. W lutym przyszłego roku, kiedy policję dotknie fala odejść policjantów na emeryturę [w służbach mundurowych to idealny czas na odejście ze służby, z uwagi na marcową waloryzację emerytur - red.], nastąpi spektakularna katastrofa - mówił Mirosław Soboń, przewodniczący policyjnej "Solidarności" w rozmowie z dziennikiem. Jak dodał, dwa lata temu ostrzegał Macieja Wąsika, wiceszefa MSWiA, że "policja stoi na skraju przepaści", jednak "nic to nie dało".

- W Katowicach, największej jednostce w województwie śląskim, na początku października na około tysiąca etatów brakowało 159 ludzi. O tym się nie mówi, ale zdarzają się dni, kiedy na 300-tysięczne miasto są tylko dwa zmotoryzowane patrole podejmujące interwencje - mówił z kolei Piotr Dźwigała, wiceprzewodniczący organizacji.

"Przestaliśmy być atrakcyjni na rynku pracy"

Na pytanie, dlaczego brakuje policjantów, Soboń odparł: - Po pierwsze, przestaliśmy być atrakcyjni na rynku pracy. Młodzi ludzie nie garną się do służby, bo bez problemu dostają większe pieniądze za mniej stresującą pracę. Po drugie, od dwóch lat z policji odchodzi więcej policjantów, niż jest przyjmowanych. 

Na antenie TVN24 z kolei przekazano, że informacje ws. wakatów podawane przez związkowców i policję są rozbieżne. - Przedstawiciel jednego z dwóch związków zawodowych podnosi alarm, że źle się dzieje w tej formacji. Największy garnizon policji w Polsce to właśnie garnizon śląski - 12 tysięcy policjantów. W tej chwili wakatów jest ponad 1400, a zatrudniono zaledwie 200 osób w tym roku - przekazał na antenie TVN24 reporter Jerzy Korczyński. - Inną informację przekazuje rzecznik śląskiej policji. W korespondencji SMS-owej podała, że to nieprawda. Że w śląskim garnizonie zatrudnia się nawet 900 policjantów rocznie. Zatem mamy tu ogromną rozbieżność - dodał.

Tymczasem na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu pojawiła się oferta pracy, w której zachęca się do aplikowania do Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. "Akcje typu dawanie ogłoszeń w urzędach pracy na pewno nie pomogą w kwestii znalezienia odpowiednich kandydatów do Policji. Kolejna kwestia: według urzędu pracy to już nie jest służba, tylko praca" - skomentowała we wpisie Podkarpacka Policja Solidarność.

Pokaż

WIĘCEJ O:

śląska policja policja
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (100)
POLECAMY
"TVP o próbach rozliczania PiS i "braku miłości". "Być może chodzi o wieszanie""
"Wywołał zamieszanie w Sejmie, w piśmie do Hołowni przeprasza. "Nie jestem żadnym lobbystą""
"Sejm zmienił regulamin ws. wyboru premiera. Wcześniej skompromitował się poseł Kukiz'15"
"Szymon Hołownia czy Elżbieta Witek? Polacy ocenili, kto lepiej prowadzi obrady Sejmu [SONDAŻ]"
""Nikt nie zrobił więcej dla dzieci niż Ziobro". Wybrano przewodniczącą komisji ds. pedofilii"
"Tomasz Lis wydał swoje dzienniki. Giertycha nazywa w nich "łobuzem", Hołownia to "kat ojczyzny""
NAJNOWSZE
22:07 TVP o próbach rozliczania PiS i "braku miłości". "Być może chodzi o wieszanie"
21:38 Wywołał zamieszanie w Sejmie, w piśmie do Hołowni przeprasza. "Nie jestem żadnym lobbystą"
21:26 Sejm zmienił regulamin ws. wyboru premiera. Wcześniej skompromitował się poseł Kukiz'15
20:22 Szymon Hołownia czy Elżbieta Witek? Polacy ocenili, kto lepiej prowadzi obrady Sejmu [SONDAŻ]
19:34 "Nikt nie zrobił więcej dla dzieci niż Ziobro". Wybrano przewodniczącą komisji ds. pedofilii
19:22 Tomasz Lis wydał swoje dzienniki. Giertycha nazywa w nich "łobuzem", Hołownia to "kat ojczyzny"
19:19 "Obrażenia, które miała pokrzywdzona, mogły zabić trzy osoby". Jest wyrok dla Marcina Z.