W najbliższych dniach pogodę w Polsce kształtować będą niże oraz związane z nimi fronty atmosferyczne. Mimo dużej zmienności aury i miejscami intensywnego deszczu końcówka października będzie wyjątkowo ciepła. W środkowo-wschodnim regionie Europy w najbliższych dniach odnotowana zostanie dodatnia anomalia temperatury na poziomie 8-10 stopni Celsjusza w stosunku do normy wieloletniej dla analogicznego okresu.
Piątek (27.10) będzie ostatnim tak ponurym i chłodnym dniem października. W sobotę i niedzielę pojawi się więcej przejaśnień, a opady deszczu będą występować już tylko lokalnie. Weekend zapowiada się także zaskakująco ciepło. 29 października w wielu regionach Polski temperatura oscylować będzie w granicach 17 stopni Celsjusza, a w południowych regionach kraju termometry mogą wskazywać nawet 20 stopni. Duże zachmurzenie może występować głównie na północy. Tam także spodziewane są opady deszczu.
Ostatnie dwa dni października aurą będą przypominały bardziej koniec lata niż środek jesieni. W poniedziałek (29 października) pogodnie i bez opadów. Na południu kraju słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza nad morzem do nawet 23 stopni w Polsce południowej. Na terenie całego kraju odczuwalny będzie umiarkowany wiatr. W górach wiać będzie znacznie mocniej. Tam wiatr w porywach może osiągać prędkość nawet 100 km/h.
Ostatni dzień października na południowym wschodzie nadal bardzo ciepły. Na pozostałym obszarze może zrobić się nieco chłodniej. Wciąż jednak temperatura będzie dość wysoka. Od 13 stopni Celsjusza nad morzem do około 18 w centrum i 20 południowym wschodzie. Za sprawą niżu wzrośnie dynamika warunków atmosferycznych. Lokalnie możliwy przelotny deszcz. Nadal wiać będzie także silny wiatr, w górach jego prędkość w porywach zwiększy się do 130 km/h. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.
Październik pożegna nas ciepło, ale intensywnie. Z kolei już w pierwszy dzień listopada zrobi się zdecydowanie bardziej jesiennie. Temperatura na północy kraju spadnie do około 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo wiać będzie wiatr, który spotęguje uczucie chłodu. Miejscami możliwe są także przelotne opady. Tym razem na deszcz narażeni będą szczególnie mieszkańcy wschodnich i południowo-wschodnich rejonów Polski. Podobna pogoda utrzymywać się będzie przez cały ostatni miesiąc jesieni.
Zakłada się, że temperatura powietrza przez kolejne tygodnie będzie wyższa niż w latach ubiegłych, a ilość opadów plasować się będzie w normie wieloletniej. Pojawiają się jednak głosy, że listopad może okazać się miesiącem mokrym, w którym opady będą powyżej notowanej w ubiegłych latach średniej. Wiadomo jednak, że nie zabraknie charakterystycznych dla tej pory roku mgieł, zamgleń i ciągłych opadów, których dotychczas październik nie dostarczył zbyt wiele.