Niż Armin przybył z południa Europy. IMGW wydał alerty. Zmiana pogody dopiero w niedzielę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Najbardziej zagrożona jest południowa część Polski. Wszystko za sprawą niżu Armin.

Pogoda przez najbliższe dni będzie deszczowa. W czwartek (26 października) będzie dużo chmur i przelotny deszcz, a w piątek (27 października) możemy spodziewać się już obfitych opadów. Instytut Meteorologii i Gospodarki (IMGW) wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia. Ogłosił także ostrzeżenia hydrologiczne.

Zobacz wideo Czy faktycznie powinniśmy się cieszyć z łagodnych i krótkich zim?

Pogoda. IMGW wydał alerty drugiego stopnia. Małopolska i Podkarpacie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla województw:

  • małopolskiego, dla powiatów: nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego;
  • podkarpackiego, dla powiatów: jasielskiego, strzyżowskiego, krośnieńskiego, Krosno, brzozowskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, przemyskiego, Przemyśl.

Ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 9 w piątek (27 października). Stracą ważność w sobotę (28 października) o godz. 2.

Alerty IMGW pierwszego stopnia. Małopolska, Podkarpacie, Lubelszczyzna

Ostrzeżeniami niższego, pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu zostały objęte województwa:

  • małopolskie, powiaty: tatrzański, nowotarski, limanowski, bocheński, wielicki, brzeski, tarnowski, Tarnów, dąbrowski;
  • podkarpackie, wszystkie powiaty z wyjątkiem tych objętych alertami drugiego stopnia;
  • lubelskie, powiaty: janowski, biłgorajski, zamojski, Zamość, tomaszowski, hrubieszowski, chełmski, Chełm, krasnostawski, świdnicki.

W województwie małopolskim alerty zaczną obowiązywać w piątek (27 października) o godz. 9. Stracą ważność w sobotę (28 października) o godz. 2. W podkarpackim będą obowiązywać od godz. 12 w piątek do godz. 2 w sobotę, z kolei na Lubelszczyźnie - od godz. 15 w piątek do godz. 4 w sobotę.

Ostrzeżenia hydrologiczne dla części zlewni górnej Wisły oraz zlewni Lubszy

"Dla części zlewni górnej Wisły oraz dla zlewni Lubszy wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne" - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy zaalarmowali, że mogą wystąpić wezbrania i zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Ostrzeżenie hydrologiczne będzie obowiązywało od godz. 9 w piątek do godz. 2 w nocy.

Niż Armin przybył z południa Europy. W niedzielę zmiana pogody

"Na południowym wschodzie Polski wystąpi deszcz o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30mm do 50mm, na południu - od 40mm do 60mm" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Ulewy to efekt niżu Armin, który przybył z południa Europy. W piątek jego centrum znajdzie się nad południowo-wschodnią częścią kraju. W niedzielę zacznie napływać powietrze zwrotnikowe, które przyniesie ocieplenie. 

Więcej o: