Jaka pogoda na Wszystkich Świętych? W listopadzie uwaga na zgniłe antycyklony

Według modeli opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej listopad będzie miesiącem, w którym odnotujemy temperaturę powyżej normy. Na początku miesiąca, który rozpoczyna się dniem Wszystkich Świętych, termometry wskazywać będą nawet 10 stopni Celsjusza. W większości regionów kraju będzie pochmurno. Niektórym w drodze na cmentarz może przydać się także parasol.

Według eksperymentalnych prognoz długoterminowych opublikowanych przez IMGW, w listopadzie na całym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura powietrza miała utrzymywać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Europejskie modele ECMWF opublikowane przez instytut wyraźnie wskazują jednak, że przynajmniej na przełomie października i listopada termometry wskazywać będą wartości powyżej tej normy. To wyjątkowo dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych planują wybrać się na cmentarz. Ciepłe płaszcze zdecydowanie nie będą potrzebne. 

Zobacz wideo Tamy piaskowe pomagają walczyć ze skutkami zmiany klimatu

Pogoda na Wszystkich Świętych. Na cmentarzu może przydać się parasol

Wyżowy klin znad Półwyspu Iberyjskiego odpowie za względną stabilizację pogody w dniu Wszystkich Świętych. Mimo pochmurnego i mglistego poranka, w ciągu dnia pojawią się rozpogodzenia. Temperatura najniższa na północy kraju - od 10 do 12 stopni Celsjusza. Najcieplej na południu, szczególnie w rejonie Podkarpacia tam nawet do 16 stopni Celsjusza. Temperaturę odczuwalną może jednak obniżać silny, zachodni i południowo zachodni wiatr. Miejscami możliwe są także przelotne opady. Na deszcz narażeni są  szczególnie mieszkańcy wschodnich i południowo wschodnich rejonów Polski. 

Jaka pogoda w Zaduszki? Rozpogodzeń nie zabraknie, ale popada też deszcz

W Dzień Zaduszny (2 listopada) do kraju zacznie napływać nieco zimniejsze powietrze, a odczucie chłodu potęgować będzie wiatr. Temperatura maksymalna w granicach 8 stopni Celsjusza na wschodzie do 10 stopni Celsjusza na zachodzie kraju. Z zachodu wkroczy do Polski niż znad Oceanu Atlantyckiego, który przyniesie zwiększone opady deszczu. Te swoim zasięgiem mogą objąć znaczną część kraju. Nadal jednak nie zabraknie rozpogodzeń, szczególnie na zachodzie. 

Listopad za sprawą zgniłych antycyklonów będzie szczególnie mglisty

Podobna pogoda utrzymywać się będzie przez cały ostatni miesiąc jesieni. Zakłada się, że temperatura powietrza przez kolejne tygodnie będzie wyższa niż w latach ubiegłych, a ilość opadów plasować się będzie w normie wieloletniej. Pojawiają się jednak głosy, że listopad może okazać się miesiącem mokrym, w którym opady będą powyżej notowanej w ubiegłych latach średniej. Ponadto aurę skutecznie psuć będą formujące się w kolejnych tygodniach zgniłe antycyklony. Te będą odpowiedzialne za nieprzyjemne zachmurzenie, opady, mgły oraz zamglenia, charakterystyczne dla tej pory roku, które nie zawsze ulegną rozproszeniu po wschodzie słońca. 

Więcej o: