Pogoda. Niż napłynie nad Polskę. Możliwe przejaśnienia, później załamanie. Gdzie będzie padać?

Weekend i początek tygodnia upłynęły pod znakiem długotrwałych opadów deszczu oraz dużego zachmurzenia. Prognozy wskazują, że pomimo porannych mgieł we wtorek (24 października) w ciągu dnia podziewać możemy się już nieco wyższej temperatury i przejaśnień. Stabilizacja pogody nie potrwa jednak długo, a warunki ulegną zmianie już podczas zbliżającej się nocy.

Ostatnie dni minęły w Polsce pod znakiem intensywnych opadów deszczu oraz dużego zachmurzenia. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazują, że we wtorek (24 października) mogą wystąpić dla odmiany większe przejaśnienia, a temperatura nieco wzrośnie. Prognozy wskazują jednak, że już w godzinach wieczornych w wielu częściach kraju ponownie pojawią się opady deszczu.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Pogoda na 24 października. Po porannych mgłach przejaśnienia i wyższa temperatura

We wtorek w większości kraju w godzinach porannych mogliśmy zetknąć się z gęstymi mgłami, które lokalnie ograniczały widoczność do 100 metrów. Zgodnie z ostrzeżeniami IMGW utrzymywać mogą się do około godziny 9. W ciągu dnia na niebie pojawi się nieco mniej chmur względem ostatnich dni. Synoptycy zapowiadają umiarkowane zachmurzenie z możliwymi przejaśnieniami. Miejscami zachmurzenie może się nasilać.

W ciągu dnia temperatura maksymalna w większości regionów Polski osiągnie wartość kilkunastu stopni Celsjusza. W centralnej części kraju termometry wskażą 14 i 15 stopni. Nieco cieplej będzie na południu, gdzie w najcieplejszym momencie dnia temperatura wynieść może od 16 do 17 stopni. Większego chłodu możemy spodziewać się natomiast na północy Polski. Temperatura osiągnie najniższą wartość maksymalną na Suwalszczyźnie. Słupki rtęci pokażą tam co najwyżej 10 stopni Celsjusza.

Powrót deszczu w godzinach nocnych. Suma opadów sięgnie miejscami 25 mm

Jeszcze przed nastaniem nocy w niektórych częściach kraju wystąpić mogą przelotne słabe deszcze. Opady tego typu pojawić mogą się na terenach województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W ciągu dnia deszcz będzie padał również w górach.

W nocy znacząco zwiększy się zachmurzenie oraz pojawią się intensywniejsze opady. Chmury deszczowe przemieszczać będą się z południowo-zachodniej części kraju na północny wschód. Modele prognostyczne portalu wxcharts.com wskazują, że w ciągu nocy najwyższej sumy opadów spodziewać możemy się na południu Polski. Miejscami ich wysokość sięgnie 25 mm. W późniejszych godzinach deszczowe chmury przeniosą nad północne częściach kraju, gdzie utrzymywać będą się do środowego popołudnia.

Więcej o: