Tegoroczna jesień okazała się wyjątkowo ciepła i pogodna. We wrześniu mogliśmy doświadczyć temperatury do 30 st. C, znaczna część październik pozostała słoneczna, a na termometrach niejednokrotnie pojawiły się wartości bliskie 20 st. C. Kalendarzowa zima 2023/2024 rozpocznie się za dwa miesiące, czyli 22 grudnia. Czego możemy się po niej spodziewać?
Według eksperymentalnej długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura powietrza w listopadzie utrzyma się w przedziale norm wieloletnich. W normie pozostanie również kwestia opadów. Oznacza to, że na Wszystkich Świętych możemy spodziewać się temperatury od 1 do 6 st. C. Bardziej prawdopodobne jest, że na spacerach towarzyszyć nam będzie deszcz, a nie śnieg.
Grudzień pod względem temperatury również powinien pokryć się z normą wieloletnią, wyliczoną na bazie danych z lat 1991-2020. Temperatura spodziewana na okres świąteczny to w tym przypadku od -3 do 3 st. C. Okolice Bożego Narodzenia mają charakteryzować się sumą opadów powyżej normy wieloletniej. Biorąc pod uwagę duże szanse na mróz, możemy mieć nadzieję na to, że za oknem na dłużej pojawi się śnieg.
Przyszły rok rozpocznie się cieplej niż zazwyczaj. W styczniu temperatura ma okazać się wyższa od norm wieloletnich (przedział od -4 do -2 st. C), co może przyczynić się do stopnienia ewentualnej pokrywy śniegowej. Anomalia średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020 może wynieść około 2 st. C. Suma opadów także przekroczy normę wieloletnią, co daje nam większe prawdopodobieństwo deszczu ze śniegiem. Największa szansa na regularną obecność śniegu wystąpi w lutym 2024 roku. Jak przewiduje IMGW, temperatura powietrza w tym okresie utrzyma się na poziomie normy wieloletniej, czyli w przedziale od -4 do 4 st. C. Jednocześnie suma opadów będzie wyższa od normy wieloletniej.
Warto pamiętać, że prognoza w każdym przypadku nie wyklucza nagłych i trudnych do przewidzenia zjawisk atmosferycznych, ponieważ odnosi się do skali całego miesiąca. Oznacza to, że w miesiącu z temperaturą wyższą niż norma wieloletnia, mogą wystąpić silne mrozy, a w okresie z niższą sumą opadów niż zakłada norma wieloletnia, mogą trafić się bardzo deszczowe dni.