Zima na Podlasiu. W Suwałkach spadł już pierwszy śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

W Suwałkach spadł pierwszy w tym roku śnieg. Podrygi zimy to nie jedyna anomalia pogodowa, jaka czeka na w najbliższych dniach. IMGW wydał serię ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych.

Od rozpoczęcia kalendarzowej jesieni (23 września) w Polsce już kilkukrotnie odnotowano ujemną temperaturę. Wyjątkowo mroźnie było w środę rano (18 października) w Zakopanem, gdzie termometry wskazały aż -7 st. C. W piątek (20 października) pierwsze oznaki zimy zawitały także do miejscowości Suwałki w województwie podlaskim.

Zobacz wideo Grzegorz Onichimowski: Nie możemy postawić ludzi w obliczu drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej

W Suwałkach spadł pierwszy śnieg. "

Było biało i chłodno"

Zdjęcia, na których uwieczniono pierwszy śnieg, zostały opublikowane w serwisie X przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Stacja SHM Suwałki dziś rano - było biało i chłodno. Temperatura wyniosła 0,3 st. C, a przy gruncie 0 st. C. Odnotowano śladowe ilości pokrywy śnieżnej" - przekazał IMGW.

Informację o niewielkich opadach śniegu potwierdzono również na facebookowym profilu miasta. "W Suwałkach już zima. Pierwsze opady śniegu" - brzmi podpis pod postem udostępnionym przez "Miasto Suwałki". Choć pokrywa śnieżna nie jest gruba, utrzymuje się dzięki temperaturze bliskiej zeru.

IMGW wydał alerty. Nad Polską szaleje silny wiatr. Możliwe wezbranie wód

Pierwsze opady śniegu to nie jedyne niecodzienne zjawisko, jakie w najbliższych dniach przygotowała dla nas pogoda. W związku z najnowszymi prognozami IMGW wydał serię ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych. Alert drugiego stopnia w związku z silnym wiatrem objął 19 powiatów położonych w skrajnie południowej Polsce.

Na liście znalazł się powiat: bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński, Krosno, jasielski, gorlicki, nowosądecki, Nowy Sącz, limanowski, nowotarski, tatrzański, suski, myślenicki, wadowicki, żywiecki, bielski, Bielsko-Biała i cieszyński. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny ósmej rano w sobotę.

Nieco dłużej z problemem porywistego wiatru będą mierzyć się mieszkańcy powiatu puckiego, Gdyni oraz Gdańska, gdzie alert drugiego stopnia straci ważność dopiero o godzinie 12 w sobotę. Poza tym na przestrzeni najbliższych 24 godzin silnego wiatru mogą spodziewać się również mieszkańcy południowo zachodniej części województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Na północy wiatr przybierze na sile w województwie zachodnio-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Towarzyszyć mu będą silne opady deszczu oraz ryzyko wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie drugiego stopnia w tym zakresie objęło cały pas polskiego wybrzeża i straci ważność dopiero o godzinie 16 w sobotę.

Więcej o: