Pogoda. Synoptycy IMGW wydali żółte i pomarańczowe alerty. Wiatr do 160 km/h i anomalia temperatury

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W najbliższych godzinach w Polsce pogoda będzie zmienna - na północy znacznie się ochłodzi, jednak na południu termometry wskażą nawet 20 st. C. W sobotę może paść rekord temperatury w październiku.

W najbliższych godzinach w Polsce zetkną się dwie masy powietrza: arktyczna i pochodzenia zwrotnikowego. Oznacza to, że w najbliższy weekend pogoda będzie bardzo zmienna. W wysokich partiach gór wiatr będzie wyjątkowo silny. Może w porywach dochodzić do nawet 160 km/h.

Zobacz wideo USA wsparło Izrael. Parzekazano izraelskiej armii opancerzone pojazdy [Źródło: Reuters]

Alerty IMGW na piątek 20 października. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem

Według zapowiedzi synoptyków, w piątek 20 października w całej Polsce pojawi się duże zachmurzenie z przejaśnieniami oraz opadami deszczu. Na Suwalszczyźnie może się pojawić również deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna na północy kraju oraz w centrum wyniesie maksymalnie 10 st. C. Natomiast na południu termometry wskażą do 20 st. C. Wiatr na północy będzie silny, na wybrzeżu może osiągnąć 90 km/h.

W nocy z piątku na sobotę pojawią się opady deszczu. Na północy i w centrum Polski temperatura minimalna wyniesie od 1 st. C do 10 st. C. Na południu będzie cieplej - od 10 st. C do 17 st. C. Na wybrzeżu wschodnim wiatr może osiągnąć prędkość do 100 km/h.

W sobotę może paść rekord temperatury w październiku. W górach wiatr do 160 km/h

W sobotę większe przejaśnienia pojawią się na południu, chociaż w górach spodziewane są opady deszczu. Na północy temperatura wyniesie od 7 st. C do 12 st. C. Najcieplej będzie na południu i w centrum - tam termometry wskażą od 15 st. C do 21 st. C. Może wówczas paść rekord temperatury w październiku.

Na wybrzeżu wiatr będzie silny, jednak stopniowo będzie słabnąć. Synoptycy ostrzegają przed wychodzeniem w wysokie góry - w sobotę w Tatrach siła wiatru może osiągnąć nawet 160 km/h, w Bieszczadach około 140/h - ostrzegają synoptycy IMGW.

W piątek i sobotę obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach:

  • zachodniopomorskim, powiaty: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, Koszalin, sławieński,
  • pomorskim, powiaty: słupski, lęborski, wejherowski, kartuski, pucki, gdański, nowodworski,
  • warmińsko-mazurskim, powiaty: elbląski, braniewski

Obowiązują od 20 października od godz. 10:00 do 21 października do godz. 12:00.

Poważniejsza sytuacja będzie na południu. Tam meteorolodzy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed bardzo silnym wiatrem. Obowiązują one w województwach:

  • śląskim, powiaty: cieszyński, bielski, żywiecki,
  • małopolskim, powiaty: wadowicki, suski, nowatorski, myślenicki, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki,
  • podkarpackim, powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki, leski, bieszczadzki.

Ostrzeżenia obowiązują od 20 października od godz. 10:00 do 21 października do godz. 8:00.

Prognoza pogody. Na południu ponad 20 st. C.

W niedzielę 22 października nadal będzie pochmurno, miejscami pojawią się opady deszczu, a na południu burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 do 19 st. C. "Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach w porywach do 60 km/h, południowy i zachodni" - przekazali synoptycy IMGW.

Pogodnie będzie w poniedziałek i wtorek - temperatura w dzień wzrośnie do 19 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, we wtorek porywisty. Większe zachmurzenie pojawi się w środę oraz czwartek. Termometry wskażą od 11 st. C do 20 st. C. "Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, południowy" - podało IMGW.

Więcej o: