To ostatnie ciepłe dni w tym roku? Do Polski nadciąga ochłodzenie. Na termometrach nawet 10 stopni

Październik rozpoczął się rekordowo wysoką temperaturą w kraju. Front burzowy, który przeszedł przez Polskę środowej nocy, zapowiadał jednak znaczącą zmianę warunków w naszym regionie. Według prognoz IMGW i długoterminowych modeli prognostycznych chłodniejsza pogoda z opadami deszczu może utrzymać się do początku przyszłego tygodnia. Przez cały miesiąc spodziewać możemy się jednak gwałtownych wahań temperatury.

Przez pierwsze dni października w Polsce utrzymywała się ciepła i słoneczna pogoda. We wtorek (3 października) padł u nas ponadto rekord temperatury. W Legnicy termometry odnotowały 29,2 stopnia Celsjusza - najwyższy wynik zarejestrowany w kraju w październiku od 1966 roku. Chłodny front atmosferyczny, który przeszedł nad krajem, przynosząc ze sobą miejscowe burze i ulewne deszcze, był jednak zwiastunem istotnej zmiany w warunkach pogodowych.

Zobacz wideo Czy faktycznie powinniśmy się cieszyć z łagodnych i krótkich zim?

IMGW: Ochłodzenie i miejscowe opady deszczu utrzymają się do końca tygodnia 

Jak donoszą synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), przez najbliższe dni w kraju utrzymywać będzie się niższa temperatura z przelotnymi opadami deszczu oraz silnymi porywami wiatru. Do czwartku termometry w większości części kraju wskażą w najcieplejszej części dnia wartości między 17 a 20 stopniami Celsjusza. Niższa temperatura, oscylująca w okolicach 15 stopni Celsjusza, może utrzymywać się na południu Polski.

Większego ochłodzenia spodziewać możemy się od najbliższego piątku, kiedy temperatura maksymalna nie przekroczy już 16 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach na północy kraju oscylować będzie ona w okolicach 11 stopni Celsjusza, a w regionie podgórskich Karpat nie powinna przekroczyć 9 stopni. Podobne warunki utrzymają się przez cały najbliższy weekend. Ponownie mogą dołączyć do nich również miejscowe opady deszczu.

Prognoza długoterminowa. W październiku mogą następować gwałtowne wahania pogody

Prognozy długoterminowe przygotowywane przez portal WXcharts.com wskazują jednocześnie, że mniej dogodne warunki pogodowe mogą utrzymać się do przyszłego tygodnia. Według modelu prognostycznego opisującego prawdopodobne opady deszczu w przyszły poniedziałek (9 października) w godzinach wieczornych i nocnych przez Polskę może przejść kolejny silny front burzowy, który spowoduje gwałtowne opady deszczu w większości regionów kraju.

Według tych samych prognoz w pierwszych dniach przyszłego tygodnia spodziewać możemy się również niższej temperatury, która w niektórych partiach kraju może nie przekroczyć 10 stopni Celsjusza. Autorzy z portalu FaniPogody.pl wskazują, że według prognoz długoterminowych ulokowanie Polski pomiędzy północnym niżem a wyżami znajdującymi się na południu i wschodzie kraju może powodować nagłe zmiany w warunkach pogodowych oraz wahania pomiędzy wysoką temperaturą a ochłodzeniami i opadami deszczu.

Więcej o: