Pierwsze prognozy opadów śniegu na zimę. Początek roku może przynieść gwałtowne zmiany w warunkach

Synoptycy zaczynają publikować pierwsze prognozy na zimę. Wstępne modele prognostyczne wskazują, że w grudniu spodziewać możemy się niższych niż zazwyczaj opadów śniegu. Może to ulec jednak gwałtownej zmianie już w pierwszych miesiącach następnego roku.

Od pewnego czasu mamy już w Polsce kalendarzową jesień, choć utrzymująca się pogoda wciąż przywodzi od czasu do czasu okres letni. Jednocześnie pojawiają się pierwsze długoterminowe prognozy obejmujące okres zimy. Czy również na początku przyszłej pory roku możemy spodziewać się lżejszej pogody?

Zobacz wideo "Klimat to wyzwanie dla wszystkich, nie temat wojny na Twitterze"

Pierwsze prognozy na zimę. W styczniu i lutym do Polski mogą dotrzeć śnieżyce

Prognostycy z portalu Severe Weather Europe opublikowali w poniedziałek (2 października) artykuł, w którym szczegółowo przyglądają się zjawiskom, które mogą wpłynąć na pogodę w okresie od grudnia do lutego. W tej samej analizie autorzy dokonują również wstępnej prognozy opadów śniegu.

Według przewidywań synoptyków w grudniu nie powinniśmy spodziewać się w Polsce intensywnych śnieżyc. Wstępne prognozy wskazują, że w miesiącu tym we wszystkich regionach Europy, za wyjątkiem krajów skandynawskich, opady śniegu będą zdecydowanie niższe, niż zazwyczaj ma to miejsce w tym okresie.

Na obszarach Europy centralnej, południowej i wschodniej tendencja ta zmieni się jednak w styczniu i lutym. Ponadprzeciętnie wysokimi opadami śniegu zagrożone może być w tym okresie również terytorium Polski. Inny model prognostyczny wykorzystany przez portal Severe Weather Europe wskazuje podobny rozwój pogody w trakcie miesięcy zimowych, lecz odsuwa następujące zmiany w czasie. Według opartej na nim prognozy intensywnych opadów śniegu możemy spodziewać się dopiero w okolicach lutego.

Prognoza pogody na zimę. Czy El Nino wpłynie na temperaturę w Europie?

Autory z portalu Severe Weather Europe wskazują jednocześnie na zjawisko El Nino, które w okresie jesiennym i zimowym utrzymywać będzie się na Oceanie Spokojny. Zdania synoptyków w kwestii wpływu El Nino na temperaturę w Europie są podzielone. Jak wskazują jednak autorzy z portalu pogodowego OpenSnow, jego występowanie koreluje na ogół z niższą temperaturą w naszym regionie.

Przypuszczenia te zdają się potwierdzać modele prognostyczne stworzone przez portal Tropical Tidbits, które wykorzystują dane udostępniane przez stacje pogodowe z różnych części świata. Mogą one jednak wskazywać jednocześnie, że chłodniejsza zima może dotyczyć przede wszystkim państw Europy Zachodniej, w których anomalie temperatury będą niższe niż w regionie Polski.

Więcej o: