PiS z kolejną obietnicą: kurs na prawo jazdy ma być darmowy dla uczniów. Ukryto ważny szczegół

Katarzyna Rochowicz
- Młodzi ludzie w szkołach średnich, którzy ukończą 18 lat, będą mieć darmowy kurs prawa jazdy - powiedziała w niedzielę marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Nie podała szczegółów tej obietnicy, ale już z programu PiS dowiadujemy się, że nawet w przypadku wygrania wyborów partia nie prędko wywiąże się ze zobowiązania złożonego najmłodszym wyborcom.

Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości przekazała w niedzielę, że w programie ugrupowania jest między innymi bezpłatny kurs prawa jazdy dla uczniów. - To będzie zrealizowane, że młodzi ludzie w szkołach średnich, którzy ukończą 18 lat, będą mieć darmowy kurs prawa jazdy. Wszyscy - mówiła polityczka podczas spotkania z wyborcami we Wrocławiu.

Zobacz wideo Konfederacja deklaruje obniżenie cen mieszkań o 30%. Czy to możliwe?

Obietnica PiS: Bezpłatny kurs na prawo jazdy dla uczniów? Brak jednak szczegółów

Radio ZET postanowiło sprawdzić pod tym kątem program partii rządzącej. "W części poświęconej edukacji, obok m.in. zapowiedzi zniesienia prac domowych w klasach I–III, jest obietnica bezpłatnych kursów prawa jazdy dla uczniów, którzy skończyli 18 lat" - donosi stacja. Fragment o tym ma znajdować się na 188 stronie programu Prawa i Sprawiedliwości. "Każdy osiemnastolatek będzie mógł odbyć w szkole bezpłatny kurs na prawo jazdy" - głosi program, jednak nie podano więcej szczegółów ani kiedy ten postulat zostanie zrealizowany. Warto jednak podkreślić, że "perspektywa programowa sięga 2031 roku, mowa więc aż o dwóch kolejnych kadencjach" - pisze radio ZET. Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość musiałoby prawdopodobnie wygrać jeszcze kolejne wybory parlamentarne w 2027 roku, żeby wprowadzić ten postulat.

Kiedy bezterminowe prawo jazdy straci ważność? Kierowcy będą musieli wymienić dokument

Posiadaczy prawa jazdy w najbliższym czasie czekają spore zmiany. Od dziesięciu lat w Polsce nie wydaje się już bezterminowego prawa jazdy, a kierowcy, którzy zdobyli uprawnienia wcześniej, za kilka lat będą musieli wymienić swoje dokumenty. W 2028 roku rozpocznie się proces wymiany bezterminowych praw jazdy i potrwa do 2033 roku.

Do tego czasu wszyscy Polacy będą mieli prawo jazdy z określoną datą ważności. Portal autokult.pl zwrócił uwagę na zasadę 20 lat, która będzie stosowana podczas wymiany dokumentów. Wynika z niej na przykład, że osoba, która otrzymała prawo jazdy 1 stycznia 2010 roku, będzie musiała wymienić je do 1 stycznia 2030 roku. Oznacza to, że najdłużej z wymianą będą mogli czekać kierowcy, którzy otrzymali uprawnienia w styczniu 2013 roku.

Osoby, które chcą wymienić prawo jazdy, muszą złożyć w urzędzie wniosek o jego wydanie. Należy do niego dołączyć aktualne zdjęcie kierowcy oraz kopię obecnego dokumentu. Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100 złotych. Kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy nie muszą przechodzić badań lekarskich, aby otrzymać nowy dokument.

Więcej o: