Polacy dostają SMS-y z alertem RCB. "Huk, dym. Zachowaj spokój! Stosuj się do poleceń służb"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że we wtorek i w środę odbędą się ćwiczenia obronne w Żyrardowie (woj. mazowieckie). Mieszkańcy tego miasta zostali poproszeni o zachowanie spokoju. Podczas ćwiczeń zostanie użyta pirotechnika.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że we wtorek i środę (3 i 4 października) odbędą się ćwiczenia obronne. Będą miały one miejsce w Żyrardowie (woj. mazowieckie, powiat żyrardowski). Mieszkańcy zostali poproszeni o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń służb.

Zobacz wideo Marcin Kierwiński wierzy, że Giertych powalczy z Kaczyńskim, a KO wygra wybory

Żyrardów. Wydano alert RCB w związku z ćwiczeniami obronnymi z użyciem pirotechniki

"'Uwaga! 4 i 5.10 w Żyrardowie odbędzie się ćwiczenie obronne z użyciem pirotechniki (huk, dym). Zachowaj spokój! Stosuj się do poleceń służb i osób ćwiczących'. SMS o tej treści został przesłany osobom przebywającym na terenie powiatu żyrardowskiego" - brzmi komunikat z alertem RCB, który opublikowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 3 października w mediach społecznościowych.

Co to jest alert RCB? Otrzymują je Polacy na zagrożonym obszarze

Alert RCB jest SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Wiadomości tekstowe są wysyłane jedynie w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. Żeby go otrzymywać, nie trzeba instalować żadnej aplikacji czy programu. Alert RCB nie gromadzi żadnych danych osobowych, ani w inny sposób ich nie przetwarza. RCB monitoruje sytuacje pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i na podstawie informacji od różnych instytucji (ministerstw, służb, urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz urzędów wojewódzkich).

"Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty będą wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka" - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Więcej o: