Rosyjska telewizja chciała pokazać Królewiec. Widzowie zobaczyli katedrę świętego Mikołaja w Elblągu

Wpadka rosyjskiej telewizji wywołała niemałe zaskoczenie wśród widzów, kiedy w materiale o decyzjach Władimira Putina ws. obwodu królewieckiego pojawił się Elbląg. W programie wyemitowano między innymi kadry z Katedry świętego Mikołaja. Jak się okazało, pomyłka mogła pojawić się przez jedną kwestię.

Propagandowa telewizja Rossija 1 wyemitowała w czwartek 28 września materiał w programie "Wiesti" dotyczący dyskusji Władimira Putina z rządem. Omawianą kwestią był rozwój społeczno-gospodarczy obwodu królewieckiego (Rosja), więc na ekranie pojawiły się kadry z Królewca. Jak się jednak okazało, nie wszystkie pochodziły z tego właśnie regionu.

Zobacz wideo Wywiad z Tomaszem Schuchardtem. "Taka tematyka nie była jeszcze poruszana w polskim kinie"

Rosja. Elbląg pojawił się w propagandowej telewizji. Materiał dotyczył Królewca

Po przemówieniu ministra rozwoju gospodarczego Maksyma Rzeszetnikowa w programie pojawiły się kadry przedstawiające Katedrę św. Mikołaja w Elblągu. Według doniesień portalu info24.ru, pomyłka mogła nastąpić przez to, że w Królewcu znajduje się ulica Elbląska. Fragment z rosyjskiego programu zamieściła w mediach społecznościowych NEXTA.

Królewiec, a nie Kaliningrad. Polska zdecydowała w maju o zmianie nazwy rosyjskiego regionu

Kaliningrad został przemianowany w Polsce na Królewiec dokładnie 9 maja. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP, działająca przy Głównym Geodecie Kraju, opublikowała wówczas komunikat. Przedstawiono w nim rekomendację, aby odtąd w języku polskim stosowano w odniesieniu do tego regionu wyłącznie nazwę "Królewiec".

Stwierdzono, że nazwa "Kaliningrad" jest niezwiązana ani z miastem, ani z regionem. Ponadto "fakt nazwania dużego miasta położonego blisko granic Polski imieniem Michaiła Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. za wydanie decyzji o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter". Kreml stanowczo sprzeciwiał się tej decyzji. 

Więcej o: