"Kuśnierz z Krakowa" obdarł ze skóry studentkę. Dostanie 5 tys. zł, bo sprawa "Skóry" się przedłużyła

Skazany za brutalne morderstwo Robert J., znany jako "Kuśnierz z Krakowa", otrzyma rekompensatę. Powodem jest długi czas powstawania pisemnego uzasadnienia wyroku skazującego. Tajemnicza sprawa z 1999 roku, kiedy znaleziono gorset wykonany ze skóry 23-letniej studentki, pozostawała nierozwiązana, dopóki nie zajęło się nią policyjne Archiwum X.

Sąd Apelacyjny w Krakowie (woj. małopolskie) przyznał rekompensatę w wysokości 5 tys. zł Robertowi J. znanemu jako "Kuśnierz z Krakowa", który w 2022 roku został nieprawomocnie skazany na dożywocie za zamordowanie i obdarcie ze skóry 23-letniej studentki religioznawstwa. Powodem przyznania takiej kwoty mężczyźnie jest to, że pisemne uzasadnienie wyroku skazującego powstawało przez prawie rok.

Zobacz wideo Niebezpieczne potrącenie nastolatków. Policja wyjaśnia okoliczności

Kraków. Sąd przyznał rekompensatę "Kuśnierzowi". Powodem czas powstawania pisemnego uzasadnienia wyroku

Według doniesień "Super Expressu", który powołał się na ustalenia PAP, prezes sądu przedłużał czas na sporządzenie uzasadnienia na wniosek sędziego. - Przyjęto, że sporządzanie uzasadnienia przez rok, nawet przy obszernej sprawie, jest jednak terminem zbyt długim, przy czym podkreślono, że chodzi o obiektywne spojrzenie na tę sprawę, czyli długotrwałość sporządzania tego uzasadnienia, niezależnie od tego, czy to uzasadnienie rzeczywiście jest obszerne, czy sprawa wymaga szczególnego nakładu pracy - poinformował Tomasz Szymański, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Krakowie w rozmowie z PAP.

Decyzja o przyznaniu rekompensaty "Kuśnierzowi z Krakowa" nie zapadła jednomyślnie. Jeden z sędziów uznał, że nie ma podstaw do uznania przewlekłości. Swoje zdanie argumentował, że postępowanie w sprawie "Skóry" toczyło się sprawnie, a sytuacja wymagała "nadzwyczajnych sił, środków i czasu". Pisemne uzasadnienie wyroku powstało dwa dni przed rocznicą samego wyroku, czyli 12 września. Następnie rozpoczęto przygotowanie jego cyfrowej wersji, co według informacji przekazanych przez sekretariat sądu, również zostało ukończone.

"Kuśnierz z Krakowa" został skazany za brutalne morderstwo. W 1999 roku wyłowiono gorset wykonany z ludzkiej skóry

Morderstwo wydarzyło się w styczniu 1999 roku, kiedy z Wisły został wyłowiony gorset wykonany z ludzkiej skóry. Śledczy przeprowadzili badania, które wykazały, że szczątki należą do zaginionej rok wcześniej studentki religioznawstwa Katarzyny Z. Sprawa była niewyjaśniona przez lata, aż zajęło się nią Archiwum X.

Działania policji przyniosły efekty w 2017 r., kiedy zatrzymano Roberta J. Sprawa była nazywana jedną z największych zagadek polskiej kryminalistyki, a sam akt oskarżenia liczył około 800 stron. Robert J. nie przyznał się wówczas do winy.

Więcej o: