Marsz Miliona Serc w Warszawie to "największe wyzwanie". "Takiego marszu nie było jeszcze w stolicy"

Marsz Miliona Serc zainicjowany przez Donalda Tuska już w najbliższą niedzielę przejdzie ulicami Warszawy. Koalicja Obywatelska twierdzi, że zainteresowanie manifestacją jest większe, niż tą z 4 czerwca. Jak szacują organizatorzy, w stolicy zgromadzi się milion osób. - Przed miastem stoi największe z tegorocznych wyzwań - skomentował zastępca Rafała Trzaskowskiego, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Marsz Miliona Serc ruszy w niedzielę 1 października o godzinie 12 z ronda Dmowskiego. - To nie jest ot, po prostu manifestacja polityczna. Dobrze wiem, gdy milion serc bije w tym samym rytmie i to jeszcze dwa tygodnie przed wyborami - zapowiadał Donald Tusk.

Zobacz wideo Marsz Miliona Serc. Co mówili uczestnicy? "Mam dość tego, co się dzieje w Polsce"

Marsz Miliona Serc w Warszawie.  Władze stolicy: "Największe z tegorocznych wyzwań"

Podczas czwartkowej (28 września) konferencji prasowej zastępca prezydenta Warszawy Tomasz Bratek przyznał, że przed miastem stoi "największe z tegorocznych wyzwań". Jak dodał, ze względu na liczbę uczestników, takiego marszu nie było jeszcze w stolicy. - Staramy się zorganizować go w taki sposób, aby każdemu zapewnić bezpieczeństwo - przekazał. 

- Czerpiemy z doświadczeń, w których uczestniczyliśmy 4 czerwca. Wiemy, jakie to jest wyzwanie. Spodziewamy się sporej liczby uczestników, dlatego też czujemy duży ciężar odpowiedzialności - powiedział gen. Michał Domaradzki, szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego warszawskiego ratusza. Z kolei Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie zachęcała uczestników marszu, by zrezygnowali z przemieszczania się samochodami i korzystali z komunikacji miejskiej, a przede wszystkim śledzili bieżące komunikaty. Zaapelowała też o wcześniejsze dotarcie na miejsce.

Do stolicy na Marsz Miliona Serc zamierzają przyjechać osoby z wielu regionów Polski. Koalicja Obywatelska twierdzi, że zainteresowanie niedzielną manifestacją jest większe niż Marszem 4 czerwca. - Mamy prawie 80 autokarów z całego Śląska. Jest ogromna mobilizacja - mówił w rozmowie z "Faktami" TVN24 Łukasz Borowski z Platformy Obywatelskiej. Z kolei prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej przekazał, że prawie wszystkie autobusy, które mają ruszać z jego miasta, są już wypełnione.

Trasa Marszu Miliona Serc w Warszawie różni się od tej z 4 czerwca

Gen. Michał Domaradzki przekazał, że przygotowana trasa "gotowa jest przyjąć miliony uczestników". Przejdą oni ulicą Marszałkowską, następnie Świętokrzyską i aleją Jana Pawła II. Marsz zakończy się na rondzie Radosława.

Przypomnijmy, Marsz 4 czerwca zgromadził na ulicach Warszawy tłumy. Uczestniczyło w nim około pół miliona osób. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth poinformowała, że powierzchnia samej trasy wyniosła ponad 170 tysięcy metrów kwadratowych, a ludzie się na niej nie mieścili i szli bocznymi ciągami.

Więcej o: