Wojskowe myśliwce wylądowały na drodze w Polsce. Piloci ćwiczą procedurę "touch-and-go" [WIDEO]

W województwie warmińsko-mazurskim trwa szkolenie polskiego lotnictwa. W ramach ćwiczeń na zamkniętej drodze publicznej między Nidzicą a Wielbarkiem lądowały wojskowe myśliwce. Na pokładzie jednego z nich znajdował się Inspektor Sił Powietrznych.

25 września na terenie województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem ROUTE 604, o czym pisaliśmy. Aby przeprowadzić szkolenie, zamknięto trzykilometrowy odcinek drogi między Nidzicą a Wielbarkiem. Sztab Generalny Wojska Polskiego opublikował materiał, który pokazuje, jakie manewry przeprowadzają tam polscy piloci wojskowych myśliwców.

Zobacz wideo Zdaniem wiceszefa MON Polska wyczerpała możliwości dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Ćwiczenia polskiego lotnictwa na Mazurach. Piloci myśliwców ćwiczą procedurę "touch-and-go"

Na twitterowym profilu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego poinformowano o procedurach, które wykonują piloci na drogowym odcinku lotniskowym, czyli drodze publicznej przystosowanej do startów i lądowań samolotów wojskowych.

"Touch-and-go to procedura podejścia do lądowania, imitacja manewru i odejście z lotniska w gotowości do wykonania kolejnego zadania, nie jest realizowana w działaniach bojowych. Dziś na drogowym odcinku lotniskowym w woj. warmińsko-mazurskim wojskowe szkolenie polskich sił powietrznych" - przekazano. Do postu dołączono filmik pokazujący lądowanie jednego z myśliwców.

Warmińsko-mazurskie. Jednym z myśliwców przyleciał Inspektor Sił Powietrznych gen. Nowak

Na pokładzie jednego z samolotów, które wylądowały na zamkniętej drodze między Nidzicą a Wielbarkiem, znajdował się Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Ireneusz "PALM" Nowak, o czym napisał na Twitterze Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Wiesław Kukuła.

Ćwiczenia ROUTE 604 mają potrwać do 29 września. Wojsko przekazało, że podczas szkolenia wykorzystane zostaną myśliwce MiG-29, F-16 i Su-22, samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 oraz samoloty szkolno-treningowe M-346.

W ćwiczeniach biorą udział nie tylko piloci, ale także personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, wysunięci nawigatorzy naprowadzania lotnictwa (JTAC), Wojsko Obrony Terytorialnej oraz Żandarmeria Wojskowa.

Więcej o: