Piloci myśliwców wylądują na Mazurach na drodze publicznej. Rozpoczęły się ćwiczenia lotnictwa

Szkolenie polskiego lotnictwa pod kryptonimem ROUTE 604 rozpoczęło się w woj. warmińsko-mazurskim. Podczas ćwiczeń piloci trenować będą lądowanie i startowanie ze specjalnie przystosowanego odcinka drogi publicznej. Na potrzeby wojskowych szkoleń zamknięty został trzykilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 604 biegnącej między Nidzicą a Wielbarkiem.

W poniedziałek (25 września) rozpoczęły się wojskowe ćwiczenia pod kryptonimem ROUTE 604. W związku z ich organizacją zamknięty został około trzykilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 między Ruskowem a Przeździękiem Wielkim (woj. warmińsko-mazurskie). Trasa pozostanie wyłączona z ruchu do 3 października. W związku z utrudnieniami w ruchu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie rekomenduje objazdy drogami wojewódzkimi nr 545 Nidzica - Jedwabno i nr 508 Jedwabno - Wielbark. 

Zobacz wideo Alarmowy start polskich F-16

Warmińsko-mazurskie. Siły Powietrzne przeprowadzą ćwiczenia na drodze publicznej

Powodem tymczasowego zamknięcia drogi jest szkolenie lotnicze z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego (DOL). Jest to odcinek drogi przystosowany do startów i lądowań samolotów wojskowych. Znajdują się na nim między innymi poszerzenia, na których statki powietrzne mogą odbyć postój oraz zostać zatankowane i uzbrojone.

Podczas ROUTE 604 lotnicy ćwiczyć będą start i lądowanie samolotami wojskowymi na drodze publicznej. Jak tłumaczy Sztab Generalny Wojska Polskiego, procedury te umożliwiają lotnictwu działanie w sytuacji kryzysowej, nawet w przypadku zniszczenia macierzystej bazy. "Przeznaczeniem drogowych odcinków lotniskowych jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska" - wyjaśnia oficjalny komunikat na stronie Wojska Polskiego. Są to pierwsze szkolenia na DOL od 20 lat.

ROUTE 604. Polskie myśliwce wylądują na Mazurach na DOL

Ćwiczenia ROUTE 604 trwać będą do piątku 29 września. Według informacji udzielonych przez wojsko lotnicy wykorzystają podczas szkoleń myśliwce MiG-29, F-16 i Su-22 oraz samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28. Użyte zostaną także samoloty szkolno-treningowe M-346. W ćwiczeniach uczestniczyć będą nie tylko piloci, ale również personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC (wysunięci nawigatorzy naprowadzania lotnictwa), Wojsko Obrony Terytorialnej oraz Żandarmeria Wojskowa.

Więcej o: