"Zielona granica" a kampania wyborcza. Jak film Agnieszki Holland wpłynie na wybory? [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość z filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" próbuje zrobić temat przewodni trwającej kampanii wyborczej. Zwracają uwagę na to liderzy opozycji, którzy przestrzegają, że to odwracanie uwagi od afery wizowej i grożących w związku z nią konsekwencji dla Polski i wszystkich jej obywateli. Czy film fabularny o kryzysie uchodźczym rzeczywiście wpłynie na wybory w Polsce? Niemal połowa uczestników sondażu IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej" uważa, że nie.
Zobacz wideo Dziennikarze po pokazie "Zielonej granicy" w Wenecji siadali na schodach i płakali

IBRiS przeprowadził badanie dla RMF FM i "Rzeczpospolitej", w którym zapytał, jak zamieszanie wokół filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" wpłynie na wyniki wyborów parlamentarnych. Niemal co drugi ankietowany stwierdził, że ta sprawa nie będzie miała wpływu na głosowanie. Odpowiedzi takiej udzieliło 49,7 proc. Odpowiedź "raczej pomoże w wyborach opozycji" wskazało 16,2 proc. badanych. Niewiele ponad 10 proc. oceniło z kolei, że temat filmu Agnieszki Holland "raczej pomoże" w wyborach PiS-owi. Prawie co czwarta osoba - 23,4 proc. - nie ma zdania na ten temat.

"Zielona granica" a kampania wyborcza. Jak film Agnieszki Holland wpłynie na wybory?

RMF FM publikuje odpowiedzi na pytanie o film "Zielona granica" także wśród wyborców partii rządzącej i opozycji. 60 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości stwierdziło, że temat obrazu Holland nie wpłynie w żaden sposób na wynik wyborów. Tego samego zdania jest  51 proc. głosujących na opozycję. W to, że temat pomoże partii Kaczyńskiego, wierzy 16 proc. zwolenników PiS-u i 8 proc. opozycji. Co czwarty badany wyborca opozycji przyznał, że afera wokół "Zielonej granicy" będzie sprzyjać partiom opozycyjnym. Zdanie to podziela 9 proc. zwolenników PiS-u.

Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Ważne terminy dla wyborców

Wybory parlamentarne w Polsce zarządzono na 15 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Z kalendarza wyborczego wynika, że wyborcy będą mogli złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub zmianę miejsca głosowania w dniach od 1 września do 12 października 2023 roku. W tym samym okresie możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania będą mieli również żołnierze oraz ratownicy odbywający służbę lub ćwiczenia wojskowe poza miejscem stałego zamieszkania, a także skoszarowani policjanci i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej. Wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy ukończyli lub ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania, do 2 października będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, lub skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Te same grupy wyborców do 6 października otrzymają szansę złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Do 5 października do publicznej wiadomości podane zostaną również informacje o organizacji bezpłatnego transportu w dniu wyborów w gminach wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Szczegółowe informacje o godzinach transportu w dniu głosowania zostaną przekazane wyborcom do 12 października. Wniosek o ujęcie w spisie wyborców w zagranicznych obwodach głosowania może zostać złożony do 10 października. Do tego samego dnia swój wniosek będą musieli złożyć wyborcy przebywający w czasie wyborów na polskich statkach morskich. Natomiast kapitanowie tych statków mogą zgłaszać wnioski o utworzenie na nich obwodów głosowania do dnia 15 września.

Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparcie na poziomie 43,59 proc. głosów. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, .N IPL, Zieloni) zdobył 27,40 proc. Trzecie miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który poparło 12,56 proc. Za podium znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8,55 proc. Z kolei na Konfederację zagłosowało 6,81 proc. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły progu wyborczego: Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy dostała 0,78 proc., Mniejszość Niemiecka - 0,17 proc., Skuteczni Piotra Liroya-Marca - 0,10 proc., Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów - 0,03 proc., a Komitet Wyborczy Prawica - 0,01 proc.

Obecnie rozkład mandatów w Sejmie wygląda następująco:

  • Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość: 227 posłów;
  • Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni - 129 posłów;
  • Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem) - 42 posłów;
  • Klub Parlamentarny Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 27 posłów;
  • Koło Poselskie Konfederacja - 11 posłów;
  • Koło Parlamentarne Polska 2050 - 6 posłów;
  • Koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia - 3 posłów;
  • Koło Parlamentarne Lewicy Demokratycznej - 3 posłów;
  • Koło Poselskie Polskie Sprawy - 3 posłów;
  • Posłowie niezrzeszeni - 9 posłów.

Wybory i referendum, 15 października 2023 r.Wybory i referendum, 15 października 2023 r. Gazeta.pl

***

Więcej o: