Zełenski z krótkim przystankiem w Lublinie. Wręczył odznaczenia dwojgu Polakom

W drodze powrotnej z Kanady prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatrzymał się w sobotę w Lublinie. Wręczył odznaczenia państwowe dziennikarce Biance Zalewskiej i lekarzowi wolontariuszowi Damianowi Dudzie.

Bianka Zalewska została odznaczona Orderem Księżnej Olgi II stopnia, a Damian Duda - Orderem Zasługi III stopnia. "Dziennikarka TVN Discovery Polska Bianka Zalewska od 2014 roku pracuje w strefie konfrontacji rosyjsko-ukraińskiej w Donbasie, gdzie doznała poważnych obrażeń. Jako wolontariuszka zbierała i dostarczała pomoc humanitarną do Ukrainy. Wraz z rozpoczęciem wojny na pełną skalę udzieliła znaczącej pomocy jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy, jako ochotnik pomagała w transporcie ciężko chorych dzieci do szpitali na terenie RP" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Zobacz wideo Opozycja i PiS w klinczu z Konfederacją

Jak dodano, "ratownik Damian Duda zebrał zespół medyków, który na własny koszt zakupił niezbędne leki i przybył do Ukrainy, aby udzielić doraźnej pomocy medycznej oraz ewakuować żołnierzy rannych na linii frontu do punktu stabilizacyjnego". "Utworzył także fundusz finansujący zakup leków dla ochotniczych zespołów medycznych na Ukrainie" - wskazano.

Wołodymyr Zełenski w Lublinie. "Jestem dumny z takiego sąsiedztwa"

- To, co robicie, wymaga dużo pracy: pomaganie i wspieranie Ukraińców na froncie, którzy naprawdę chronią nie tylko Ukrainę, ale także, jak sądzę, Europę, cały świat, nasze wspólne wartości - mówił w sobotę w Lublinie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Jestem dumny, że Ukraina ma tak silne sąsiedztwo. (...) Chcę podziękować wszystkim Polakom, wszystkim, którzy od pierwszych dni otwierali swoje rodziny, swoje domy i pomagali. Wierzę, że jakiekolwiek wyzwania na naszej wspólnej drodze są niczym w porównaniu z faktem, że między naszymi narodami jest taka siła - podkreślił.

"W Lublinie razem z Bianką Zalewską miałem zaszczyt odbyć spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.Za naszą pracę na froncie zostałem odznaczony orderem za zasługi. Porozmawialiśmy z Prezydentem Ukrainy o pracy mojego ochotniczego zespołu ratowników pola walki fundacji "W międzyczasie". To nagroda i wyróżnienie dla nich wszystkich!" - napisał na portalu X Damian Duda.

Bianka Zalewska w marcu otrzymała nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award (Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Odwagi), którą wręczyli pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden i szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

Więcej o: