RCB ostrzega Polaków. "Nie dotykaj kapsułki". Rozpoczyna się akcja szczepień lisów w Małopolsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało wiadomości z ostrzeżeniami do mieszkańców województwa małopolskiego. Apeluje w nich o zachowanie bezpieczeństwa w związku ze zrzucaniem szczepionki dla lisów. Akcja prowadzona będzie w najbliższych dniach.

8 września osoby przebywające na terenie województwa mazowieckiego otrzymały wiadomości dotyczące zrzucania szczepionek dla lisów. 22 września podobna akcja rozpocznie się w województwie małopolskim.

Zobacz wideo Dziki, gronostaje, lisy i łosie po wypadkach znalazły opiekę w tym niezwykłym ośrodku

RCB ostrzega. W Małopolsce rozpoczyna się akcja zrzucania szczepionek dla lisów

"Uwaga! W dniach 23 września - 3 października z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - czytamy w wiadomości rozsyłanej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierający wewnątrz blister aluminiowo - plastykowy wypełniony płynem" - pisze Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie

Szczepienie lisów. Na co uważać? Jak postępować?

Na stronie krakowskiego sanepidu możemy przeczytać także zalecenia związane z jesienną akcją szczepień. Jak czytamy, w okresie jej przeprowadzania:

  1. nie należy podnosić, dotykać ani rozłamywać szczepionki;
  2. w przypadku ewentualnego kontaktu szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami - natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej;
  3. w przypadku kontaktu szczepionki ze zwierzętami domowymi lub gospodarskimi - należy zwrócić się do weterynarza lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii;
  4. w okresie trwania akcji szczepienia lisów, a także przez 14 dni po jej zakończeniu, nie należy wypuszczać psów i kotów bez opieki, a w czasie spacerów prowadzić je na smyczy i w kagańcu.
Więcej o: