Mateusz Morawiecki: Już nie przekazujemy uzbrojenia na Ukrainę, teraz sami się zbroimy

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd nie przekazuje już uzbrojenia na Ukrainę, ponieważ teraz uzbraja Polskę. W wywiadzie udzielonym stacji Polsat News szef rządu podkreślił, że władze naszego kraju doskonale rozumieją, iż Ukraina broni się przed bestialskim atakiem rosyjskim i rozumieją tę sytuację. Słowa Morawieckiego na temat broni zauważyły zachodnie media.
Zobacz wideo Czy to koniec przyjaźni Dudy i Zełenskiego? Duda porównał Ukrainę do "tonącego, który brzytwy się chwyta"

- My już nie przekazujemy uzbrojenia na Ukrainę, my teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń - powiedział premier Mateusz Morawiecki, dodając, że rząd stawia na modernizację i szybkie uzbrojenie polskiej armii tak, aby w krótkim czasie stała się jedną z najsilniejszych w Europie. Pytany o kwestie zmniejszenia pomocy dla Ukrainy w związku z z kryzysem zbożowym szef rządu zaznaczył, że Polska pomaga i będzie nadal pomagać w wojnie z Rosją, ale nie może się jednocześnie godzić destabilizację polskiego rynku rolnego.

Mateusz Morawiecki: Hub w Rzeszowie będzie pełnił taką samą rolę

- Na pewno będziemy utrzymywali tranzyt ukraińskich towarów. Polska nie ponosi z tego powodu żadnych kosztów. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że na tym zarabiamy - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił również, że jego rząd nie będzie ryzykował bezpieczeństwa Ukrainy, a hub w Rzeszowie, który działa w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi i z NATO nadal będzie pełnił taką samą rolę.

Słowa szefa polskiego rządu odnotowało CNN. W artykule na stronie stacji podkreślono, że od momentu pełnoskalowej rosyjskiej agresji Polska jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy. Stacja przypomina o wsparciu militarnym udzielanym Ukrainie oraz o przyjmowaniu uchodźców przez Polskę. Wywiad z premierem omówiło też m.in. BBC, gdzie w czwartek rano był to najczęściej czytany tekst.

CNN przypomina w swoim artykule, że oba kraje poróżniła kwestia importu ukraińskiego zboża. Stacja przypomina słowa Zełenskiego, które padły w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.  - Niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Mateusz Morawiecki w Polsat News skomentował, że krytyczne słowa Zełenskiego zostały wykorzystane przez moskiewską propagandę i rosyjskich prowokatorów. - Przesyłamy słowa przestrogi w kierunku Kijowa, żeby nie grał w takie nuty, które de facto podchwyciły od razu tutaj w Polsce tzw. ruskie trolle. Podchwycili wszyscy prowokatorzy, którzy cieszą się z tego, że ziarno niezgody zostało zasiane pomiędzy naszymi państwami - mówił premier.

Więcej o: