Policja rozpoczęła akcję "Prędkość". Mundurowi przeprowadzą wzmożone kontrole w całej Polsce

Policja przeprowadzi w środę wzmożone kontrole prędkości w całej Polsce w związku z akcją "Prędkość". Kierowcy, którzy nie dostosują się do obowiązujących przepisów, mogą liczyć się z mandatami, a nawet z zatrzymaniem prawa jazdy. Gdzie najczęściej będą obecni policjanci?

Policja w środę 20 września prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Prędkość". Celem mundurowych jest egzekwowanie od kierowców przestrzegania ograniczeń prędkości. Tego dnia na drogach można spodziewać się zatem wzmożonych kontroli ze strony różnych zespołów policyjnych.

Zobacz wideo Czy wariograf to skuteczna metoda śledcza? "Zwłoki znaleziono w rzece" [Oskarżam. Kryminalny cykl Gazeta.pl]

Policja prowadzi akcję "Prędkość" w całej Polsce. Kierowcy mogą stracić prawo jazdy po kontroli na kilka miesięcy

Funkcjonariusze w ramach akcji "Prędkość" zaplanowali statyczne punkty kontroli prędkości. Ponadto kierowcy mogą spodziewać się na drogach mundurowych w pojazdach wyposażonych w wideorejestratory. Głównymi miejscami, w których będą obecni policjanci, są rejony przejść dla pieszych oraz obszary, gdzie występuje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W działaniach weźmie między innymi grupa Speed, której zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom kierowców. Przykładem jest przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Policja zaznacza, że w takim przypadku prawo jazdy kierowcy zostanie zatrzymane na okres trzech miesięcy. 

Kontrole policji są spowodowane Europejskim Tygodniem Mobilności. "Żyj i ratuj życie"

Akcja "Prędkość" wpisuje się w Europejski Tydzień Mobilności znany pod nazwą ROADPOL Safety Days. Jest on obchodzony w dniach od 16 do 22 września 2023 i koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Hasłem działań jest "Żyj i ratuj życie". 

"Pamiętajmy! Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym limitów prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i własnych umiejętności" - przekazała policja.

Więcej o: